کنید نـــورآبـــاد مـــمـــســـنـــی

نـــورآبـــاد مـــمـــســـنـــی
اولــــیــــن و برزگترین سایت جامع شهرستان های ممسنی و رستم 
سايت قوم لر
لينک همدرنگل

 مراسم معارفه مديرکل کار و امور اجتماعي استان فارس انجام شد...

به گزارش روابط عمومی اداره کل کار و امور اجتماعی استان فارس طی حکمی از سوی وزیر کار و امور اجتماعی دکتر عباس عباسی مدیرکل کار و امور اجتماعی استان فارس شد.
مراسم تودیع مهندس حقایقی مدیر کل سابق اداره کل کار و اموراجتماعی فارس و معرفی دکتر عباسی مدیرکل جدید روز شنبه درمحل سالن باشگاه کارگران شیراز با حضور مهندس سعیدی معاون وزیرکار،حسینی سرپرست معاونت عمرانی استانداری فارس ،دهقان و مرادی  نمایندگان محترم مردم کازرون و نورآباد ممسنی در مجلس شورای اسلامی ،جمعی از مدیران استانی ،روسای ادارات کار شهرستانهای تابعه ،معاونین و روسای ستادی و پرسنل این اداره کل برگزارشد.در این مراسم مهندس سعیدی از زحمات آقای حقایقی تقدیر و دکتر عباسی را به عنوان مدیر کل جدید معرفی نمود. معاون وزیرکار اظهار امیدواری کرد با توجه به اینکه دکتر عباسی دارای تحصیلات عالی در رشته مدیریت منابع انسانی و روحیه بالای کار درمدیریت اجرایی ،می باشد ،تحولات بنیادی و اساسی دراستان پیشرو خواهیم داشت. مهندس حقایقی طی حکمی از سوی وزیر کار و امور اجتماعی به عنوان مدیر کل توسعه اشتغال وزارت کار منصوب شده است.
در این مراسم مدیر کل کار و امور اجتماعی فارس تغییر مستمر و اثرگذار را لازمه یک سیستم اداری دانست و گفت : بر اساس معیارهای اقتصادی و مدیریتی تنها منابع مالی نیست که می تواند یک سازمان را ارتقا دهد بلکه مهم تر از آن نیروی انسانی است که می تواند زمینه این ارتقا را فراهم نماید.
دکتر عباس عباسی افزود : البته منابع انسانی تنها به کارکنان اداره کل کار محدود نیست بلکه کارفرما و کارگر نیز جزو سرمایه های ما به شمار می روند .وی کسب رتبه اول تا سوم در بین ادارات کار سراسرکشور،کسب جایگاه برتر و الگو درادارات و سازمان های استان ،فعالسازی دبیرخانه کارگروه اشتغال ،ایجاد ساختاری علمی و پاسخگو به مردم و شناسایی مزیت ها و فرصت های استان برای ایجاد اشتغال پایدار را از جمله برنامه های خود در مدت تصدی گری اش به این سمت عنوان کرد و گفت :ایجاد اشتغال در قالب اعداد و ارقام به درد ما نمی خورد بلکه باید به دنبال ایجاد اشتغال پایدار و با ثبات باشیم.وی ادامه داد: هویت اداره کل کار نباید به این برگردد که وقتی کارگر یا کارفرما به مشکل برخورد به ما مراجعه کند بلکه باید به این نهاد به عنوان مشاوری امین برای کارگر و کارفرما نگاه شود.وی اضافه کرد :بر این اساس اصل پیشگیری از اختلاف بین کارگر و کارفرما در اولویت قرارداشته تا به این طریق نیاز نباشد که وقت و انرژی زیادی صرف رفع اختلاف بین این دو قشر گردد .دکتر عباسی تاکید کرد: من برای اصل آمده ام نه حاشیه سازی، اقدامات حاشیه ای تنها وقت ما را می گیرد از همین جا از کارکنان این اداره کل تقاضا دارم که از حالا شایعه برای جا به جاییشان درست نکنند چرا که من به دنبال تغییرفیزیکی نیستم بلکه به دنبال تغییر تفکر در افراد هستم.وی از   راه اندازی سیستمی هوشمند برای ارزیابی عملکرد پرسنل خبرداد و غربالگری طرح های مشکل دار و ارج گذاشتن به مفاخر کار و کارآفرینی را از دیگر برنامه های خود عنوان کرد.
گفتنی است  دکتر عباسی دارای مدرک فوق لیسانس مدیریت مالی و دکترای مدیریت منابع انسانی می باشد.

جناب آقای عباسی انتخاب شایسته و بجای شما را به عنوان مدیر کل کار و امور اجتماعی استان فارس به شما و جامعه ممسنی تبریک میگوییم .

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 به مناسبت هفته کتاب دبیر انجمن کتابخانه های عمومی و کارکنان کتابخانه شهید مطهری نورآباد با امام جمعه شهرستان ممسنی دیدار کردند...  

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ممسنی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کارکنان کتابخانه شهید مطهری نور آباد  با امام جمعه  این شهرستان دیدار کردند. در  این دیدار رضایی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ممسنی خبر از برگزاری مسابقه فرهنگی و تجلیل از نویسندگان و اعضای فعال کتابخانه عمومی داد و گفت : فعالیت های کتابخانه عمومی شهید مطهری را به صورت بروشور جهت آگاهی اقشار مختلف مردم از کم و کیف امکانات موجود کتابخانه تهیه و در اختیار آنان قرار داده ایم. در ادامه نوذری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ممسنی گفت : شهرستان ممسنی با این وسعت و جمعیت نیاز بیشتری به کتابخانه های عمومی دارد چرا که با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری کتاب باید وارد زندگی مردم شود .وی افزود :باید از طریق اعتبارات استانی و شهرستانی بر روند رو به رشد و توسعه کتابخانه های عمومی در شهرستان ممسنی تلاش و کوشش نماییم و بتوانیم فضای کتابخانه های عمومی شهرستان را جهت مطالعه دانش آموزان و سایر مردم توسعه و گسترش دهیم.امام جمعه شهرستان ممسنی اظهار داشت: جامعه باید به حدی برسد که کتاب خواندن و مطالعه برای مردم یک امر تفریحی و لذت بخش باشد.وی گفت : باید شرایطی فراهم شود تا  دانش آموزان در کنار مطالعه کتاب های درسی به مطالعه کتاب های غیر درسی هم توجه نمایند.وی ادامه داد : مطالعه موجب شکوفایی استعدادهای نوجوانان و جوانان می شود و چه بسا خواندن یک کتاب موجب تغییر نگرش و حتی سرنوشت افراد می شود.

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
                                                گزارش www.Loori.ir

جایگاه واژه‌های لری در نشان‌های خانوادگی

استفاده از واژگان لری برای نام، نشان خانوادگی، نام مکان‌ها امری پسندیده و در راستای حفظ هویت ماست و هر کس نیز به نوعی با حفظ هویت خود موافق است پس اولین گام در این کار خود ما هستیم که با کاربردی کردن عناصر هویتی خود مانند نام‌ها و دیگر ابزارهای فرهنگی از نابودی آنها جلوگیری کنیم تا همیشه باقی بمانیم تا هر جا از ما نام و نشانی طلبیدند نام لر همیشه نشان وجودی ما در هر جای جهان باشد.

 

نام خانوادگی، نشان، نام فامیلی، عنوانی که است فرد را در اجتماع از دیگرات متمایز ساخته و در کنار نام پررنگ کننده وجود انسانی وی است و در این راستا به هر شخص حقیقی یک نام خانوادگی تعلق می‌گیرد.

در اطراف خود نام های خانوادگی بسیاری را دیده‌اید ولی در این میان بعضی از این اسامی دارای صورتی خاص بوده و حالت معنایی خاصی را نیز با خود به همراه دارند مانند بیرانوند، حاجیوند، دریکوند، حسنوند، بهداروند که با نگاهی به آ نها ارزش هویتی نهان شده در هر کدام دیده شده وبه راحتی عنوان می‌گردد که هر کدام نام یکی از طوایف لر را در خود دارند و در بعض موارد دیگر در کنار نام‌خانودگی اصلی که ممکن است یک اسم، صفت یا هر عنوان دیگری باشد از یک پسنوند یا پیشوند خاص استفاده می شود که این تکه اضافه نیز همانند صورت قبلی حالتی خاص دارد مانند ...........

برای خواندن ادامه رجوع شود به لینک ثابت
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
48 واحد از پروژه 224 واحدي مسكن مهر جانبازان و ايثارگران شهرستان ممسني با حضور وزير مسكن و شهرسازي، استاندار فارس و جمعي از مديران استان به بهره برداري رسيد.                                       مهندس نیک زاده در ممسنی www.Loori.ir
پروژه 224 واحدي مسكن مهر جانبازان و ايثارگران شهرستان ممسني در زميني به مساحت 21265 متر مربع ساخته مي شود كه مساحت مفيد هر واحد 90 متر مربع و با مشاعات 105 متر مربع مي باشد.
گفتني است وزير مسكن و شهرسازي در جريان بهره برداري از 48 واحد اين پروژه، كليد يك واحد مسكوني را به يك زوج فرزند جانباز اعطا نمود.

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
مهندس نيكزاد در مراسم افتتاح 272 واحد مسكوني مهر درممسني با بيان اينكه اجراي طرح مسكن مهر در حقيقت عمل به گفتمان امام خميني (ره) در زمينه مسكن است اظهار داشت: همانگونه كه امام خميني (ره) در فرمان افتتاح حساب 100 و تاسيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي فرمودند: دولت با دادن زمين رايگان ، اعطاي تسهيلات قرض الحسنه، تامين خدمات زيربنايي و ساخت فضاهاي روبنايي به دنبال تامين مسكن مورد نياز براي اقشار مختلف جامعه است.

                                           مهندس نیک زاد www.Loori.ir

وي با اشاره به اينكه مسكن در حقيقت موضوعي فرابخشي است كه روي مسائل امنيتي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي جامعه تاثير مي گذارد تصريح كرد: تامين مسكن مورد نياز جامعه همكاري تمامي نهادها و دستگاههاي مسئول را مي طلبد كه خوشبختانه در جمهوري اسلامي ايران اين همدلي وجود دارد.

وزير مسكن و شهرسازي رئيس جمهور را، بزرگترين مدافع طرح مسكن مهر در كشور دانست و گفت: دكتر احمدي نژاد از اين طرح حمايت مي كند و موضوعات مربوط به مسئله مسكن در جلسه اي كه هر 15 روز يكبار با عنوان جلسه شوراي عالي مسكن برگزار مي شود توسط ايشان مورد پيگيري دقيق قرار مي گيرد.

وي سپس به 1 ميليون 700 هزار واحد مسكوني در شهرها ، روستاها و بافتهاي فرسوده در استان كشور اشاره كرد و افزود: براي ساخت اين تعداد واحد مسكوني دولت 30 هزار ميليارد تومان خط اعتباري اختصاص داده است.

وي به هدف دولت از ساخت واحدهاي مسكوني مهر شهري و روستايي اشاره و خاطر نشان كرد: هدف اصلي تسريع و تسهيل ازدواج جوانان در كنار تحكيم بنيان هاي خانواده است.

بنابر اين گزارش استاندار فارس نيز در مراسم بهره برداري واحدهاي مسكوني مهر شهرستان نورآباد ممسني ضمن تقدير از وزير مسكن و شهرسازي اظهار داشت: اين بار چهارمي است كه مهندس نيكزاد به استان فارس سفر مي كند كه خود نشاندهنده اهميت موضوع مسكن براي ايشان است .

وي با بيان اينكه سالهاي مربوط به تامين خدمات زيربنايي و فضاهاي روبنايي به صورت جدي در پروژه هاي مسكن مهر استان پيگيري مي شود از توزيع و تخفيف هزينه هاي لازم براي اين كار در استان فارس خبر داد .

همچنين عبدالرضا مرادی نماينده مردم شهرستان ممسني در مجلس شوراي اسلامي نيز با تاكيد بر اينكه دولت نهم و دهم اقدامات بزرگي در راستاي خدمت گذاري به مردم انجام داده است خواستار توجه بيشتر به مواردي همچون بافتهاي فرسوده شهرستان نورآباد ممسني ، تامين زمين براي متقاضيان و شروع ساخت واحدهاي مسكوني مهر جديد در اين شهرستان شد.[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

                                                    ورزشی www.Loori.ir 

 ورزشکاران و فوتبالیست‌های لر از حمایت رسانه‌ها محرومند

این که رسانه‌ها تأثیر غیرقابل انکاری در معرفی و در بورس نگه داشتن یک ورزشکار دارند، بر هیچ کس مکتوم نیست، نوبت به ایمان مبعلی، میلاد میداوودی، رضا نوروزی، عادل کلاه‌کج، سپهر حیدری، بیژن کوشکی و مهدی امیرآبادی وسید علی سجادی-والیبالیست- و... رسیده است که دچار همان سرنوشت گذشتگان همتباران‌شان بشوند.

 
این که رسانه ها تأثیر غیر قابل انکاری در معرفی و در بورس نگه داشتن یک ورزشکار دارند، بر هیچ کس مکتوم نیست.

به عنوان مثال: آیا نقش رسانه ها و اعمال فشار آنها در دعوت از علی دایی در زمان مربیگری مایلی کهن و دعوت از خداداد عزیزی در زمان مربیگری برانکو و... را می توان نادیده گرفت؟

ازهمان روزهای نخستینی که فوتبال ایران آقایی خود را بر فوتبال آسیا آغاز نمود، همتباران ما همواره ایفاگر نقش های مهمی در کسب موفقیت های فوتبال ایران در مسابقات برون مرزی بودند.

کدام فوتبال دوستی است که بتواند سهم فوتبالیست های بختیاری همچون منصور رشیدی، صفرایرانپاک، سیامک رحیم پور، بهزادغلامپور، مرتضی کرمانی مقدم ، ابراهیم میرزاپور، سهراب بختیاری زاده و... را در موفقیت های مقاطع مختلف تاریخ فوتبال ما نادیده بگیرد؟

ولی همین ها هم همواره با کم مهری رسانه ها و به خصوص نشریات مواجه بوده اند و به علت عدم پشتوانه ی مطلوب رسانه ای، آنطور که باید، نتوانستند در عرصه ی فوتبال ملی دوام بیاورند و فوتبال ما هم نتوانست از این استعدادهای ناب کمال استفاده را ببرد.

نشریاتی که در گذشته تحت انحصار مرکزنشینان بودند، هر کدام به فراخور حال خود (کمابیش) مانورهای تبلیغاتی خود را به ستاره های سفارشی پایتخت نشین اختصاص داده و خواسته یا ناخواسته تصمیم گیرنده های فوتبال را تحت تأثیر خود قرار می دادند.

هنوز از یادمان نرفته ستاره هایی مانند: ایرج سلیمانی، فرزاد آهک پور، حسین پاکدل، عبدا.. ویسی، سیاوش بختیاری زاده، کورش بختیاری زاده و.. را که به دلایل (بخوانید بهانه های) واهی و در سکوت کامل رسانه ای نتوانستند به حق واقعی خود در عرصه ی فوتبال ملی برسند.

در این برهه نیز نوبت به ایمان مبعلی، میلاد میداوودی، رضا نوروزی، عادل کلاه کج، سپهر حیدری، بیژن کوشکی و مهدی امیرآبادی و... رسیده است که دچار همان سرنوشت گذشتگان همتبارشانشان بشوند.

اما دیگر (اگرچه نه به صورت کامل) رسانه از انحصار مرکزنشینان خارج شده و با رونق گرفتن نشریات محلی و رسانه های دیجیتالی، می توان امید داشت کمتر از گذشته فوتبال ملی از این ناحیه دچار خسران گردد.

به نقل از لور

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 

گنجه اي فرماندار ممسني به همراه نوروزي مديركل راه وترابري استان، رئيس اداره راه وترابري شهرستان و جمعي از مسوولين و كارشناسان اين شهرستان، از پروژه هاي راه سازي در بخش مركزي ممسني بازديد كردند.

                                      
در اين برنامه از پروژه هاي پل تنگ خاص، جاده در دست احداث پراشكفت دلي مرزيان و جاده بردنگان بازديد و از نزديك مشكلات مربوط به اين پروژه ها مورد بررسي قرار گرفت و تذكرات لازم در خصوص سرعت كار و رفع موانع موجود، به پيمانكاران طرح هاي مذكور داده شد.
فرماندار ممسني از پيمانكاران پروژه ها خواست تا در سريع ترين زمان ممكن، اين پروژه ها را به اتمام برسانند.
در ادامه اين بازديد فرماندار و هيأت همراه از پروژه راه سازي ميشان به گناوه در بخش ماهورميلاتي بازديد و چگونگي پيشرفت و روندكار اين پروژه بزرگ را مورد بررسي قرار داد.

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 

                                                 نورآباد ممسنیwww.Loori.ir

و بالاخره با پیگیری های نماینده و فرماندار محترم ممسنی و رستم و استاندار فارس روز چهارشنبه 5 آبان ماه ، عملیات اجرایی :- باند دوم بزرگراه نورآباد - قائمیه - جاده اصلی نورآباد - دالین- تقاطع غیر همسطح برمک در شهرستان ممسنی آغاز شد...
 معاون وزیر راه و ترابری همچنین در آیین آغاز ساخت جاده نورآباد به دالین گفت : این طرح در 2 قطعه 25 و 32 کیلومتری با 420 میلیارد ریال اعتبار به مدت 30 ماه اجرا می شود. تکاور افزود : با تکمیل این طرح طول مسیر شیراز - نورآباد از طریق دالین 30 کیلومتر کوتاهتر می شود...

 
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
توضيحات مرادي درباره بحث حاشيه‌اي 2 نماينده استان فارس در مجلس

نماينده ممسني با اشاره به مشاجره 2 تن از نمايندگان استان فارس در حاشيه آخرين جلسه علني ماه گذشته از هيئت رئيسه خواست تا به اين موضوع رسيدگي كند.

 عبد الرضا مرادي نماينده ممسني در مجلس در آغاز جلسه علني امروز يكشنبه در تذكر آئين نامه‌اي اظهار داشت: در حاشيه آخرين جلسه ماه گذشته كه در جلسه مجمع نمايندگان استان فارس كه در حاشيه جلسه علني تشكيل شد موضوع تحولات اين استان در برخي مديريت‌ها مطرح شد.

وي با بيان اينكه همچنين موضوع تغيير برخي مديران ارشد استاني در اين جلسه مطرح شد گفت: از باب تعامل براي مديريت كلان كشور و استان اين بحث‌ها و تغيير و تحولات مطرح شد ولي متاسفانه وقتي بحث در خصوص يكي از مديران استان مطرح شد و 2 تن از نمايندگان استان فارس با يكديگر درگير شدند.

اين نماينده مجلس جهت تنوير افكار عمومي خاطرنشان كرد: در آن جلسه اصلا بحث سياسي مطرح نبود بلكه صرفا يك بحث نظارتي و مربوط به مجمع نمايندگان استان فارس بود.

وي ادامه داد: در اين جلسه كوهي باغ اناري بلند شد و به سمت دستغيب رفت و حركتي كه شايسته نبود را انجام داد و يك سيلي به دستغيب زد و ايشان افتاد.

مرادي يادآور شد: بر اين اساس انتظار داريم كه براي حفظ شان و جايگاه مجلس اين موضوع بررسي شود.

حجت الاسلام محمود ابوترابي فرد كه رياست جلسه علني امروز مجلس  را بر عهده داشت در پاسخ به تذكر وي گفت: رعايت اصول و مباني اخلاقي ضرورتي است كه بايد در همه جوامع به آن توجه شود.

وي افزود: اين كار بايد جبران شود و از آنجا كه موضوع مذكور به كميسيون اصل 90 ارجاع شود منتظر نظر اين كميسيون نيز هستيم.
ابوترابي فرد خاطرنشان كرد: اميدواريم اين دو همكار به نحوه صحيحي اين موضوع را حل كند تا رفتار جديد اخلاقي در مجلس شكل بگيرد.

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 

فرماندار ممسني به همراه جمعي از كارشناسان و مسوولين اين شهرستان از پروژه راهسازي ميشان به گناوه در بخش ماهورميلاتي اين شهرستان بازديد كرد.

                 نورآباد ممسنی www.Loori.ir

الله بخش گنجه¬اي به همراه مرادي نماينده مردم ممسني و رستم در مجلس شوراي اسلامي، رئيس اداره راه و ترابري ممسني، بخشدار ماهورميلاتي و جمعي از كارشناسان و مسوولين اين شهرستان از پروژه راهسازي ميشان به گناوه در بخش ماهورميلاتي بازديد و از  نزديك مسائل و مشكلات مربوط به اين پروژه را مورد بررسي قرارداد.
در جريان اين بازديد، گنجه¬ايي از پيمانكار طرح خواست كه نسبت به رفع مشكلات موجود نهايت سعي و تلاش خود را بكار گيرد تا اين پروژه عظيم كه مكمل شاه راه شمال به جنوب كشور مي باشد در آينده اي نزديك به بهره برداري برسد و به تبع آن شاهد توسعه شهرستان باشيم.

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
تو اینترنت سرچ میکردم وبلاگی از نورآباد رو دیدم که پست جالبی رو تو وب شخصیش فرستاده بود گفتم شاید خالی از لطف نباشه شما هم این پست رو بخونید ...

خاطره ای از *مهراب رشیدی*چند روزی بود که فکر دوران مدرسه در نورآباد در سرم بود. وبلاگی را خواندم حسم تحریک شد یادی از مدرسه و معلمانش کنم. یادم نمی رود یکسال بعد ازکوچ منزل از برمک سفلی به جابه به خاطر تاسیس مرغداری به مدرسه جابه رفتم اول ابتدائی١٣۵٧. معلم اول ابتدائی آقای گودرزی بود. دوم آقای غلامی که فکر کنم اصالتا دشمن زیاری بود. تا اواخر دیپلم با توجه به اینکه منزلش در مسیر مدرسه و کنار تل نوراباد بود می دیدمش .گاهی هم به خاطر آشنائی با پدرم به خانه ما می آمد. سال سوم جان بابا قهرمانی که الان هم همسایه منزل پدری است. سال چهارم اقای هاشمی که اهل قلعه کهنه بود و همیشه نقش شمر را درتعذیه داشت.دست بزن خوبی داشت و بچه ها ازش خیلی می ترسیدن. ولی معلم خوب و با انظباطی بود. پنجم را درست یادم نیست و فکر کنم خورشید دهقان بود.یادش بخیر مدیر مدرسه مان سال سوم تا پنجم دبستان شهید اسماعیل حسینی از روستای آهنگری بود با اخلاق پسندیده و والیبال بسیار عالی . در زمستان ١٣۶۵ در جنگ شهید شد. مدرسه جابه ٣ کلاس بیشتر نداشت و از روزگار بهمن بیگی با سقف شیروانی باقی مانده بود. ما دوسال سوم و چهارم را در چادر درس خواندیم و روزهای بارانی در زیر پایمان آب روان بود و مصیبت بخارهای نفتی آن هم در چادر با میز و نیمکت. یادش بخیر صفائی داشت.

برای امتحان پنجم رفیتم مدرسه موردآبی. انموقع به نظرم تا انجا که پیاده می رفتیم خیلی راه بود. مدرسه ما دختر و پسر قاطی بودند. حالا همه ازدواج کرده و فکر کنم بعضی فرزندانشان نزدیک ازدواجشان است.پیاده از خانه مان نزدیک تل نوراباد ومرغداری می آمدیم جابه. اوائل ما را به چشم غریبه می دیدند بعد نه. سالهاست مدرسه ابتدائی جابه راندیده ام . شاید اگر رفتم نوراباد برم ببینم هرچند عوض شده. یاد همه معلمان زحمتکش گرامی باد.یاد اقایان از دروان راهنمائی در مدرسه راهنمائی طالقانی جابه و ابن سینا نوراباد :  لشکری معلم زبان- نوری معلم ریاضی - عسکر ازمون- سیاه مرد قاسمی حرفه - ضرغامی زبان- مرحوم محمودی ریاضی- کرمی عربی- یوسفی ادبیات- بازیار ورزش- گودرزی ورزش- حسینی علوم- ارمغانی - دینی -امیری تاریخ- هاشمی مدیر مدرسه جابه

و دبیرستان ایزدی: مانی زبان- محمدی ادبیات- چوبینه زمین و زیست شناسی- فرامرزی زیست و زمین شناسی- فرامرزی شیمی- ابطحی شیمی- موسوی جبر وهندسه- زندی جبر وهندسه- شجاعی فیزیک - فولادی فیزیک -رضائی و حسینی ریاضی- رحیم پور مدیر- براتی معاون-بازیار ورزش- محمدی دینی - مرحوم بیژن لشکری -شیمی و بسیاری که نامشان یادم نمی اید و لی یادشان گرامی اشت. بسیاری بازنشسته شده و تعدادی هم مرحوم شده اند. یادشان گرامی و زندگی اشان پاینده باد.

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
بمنظور بررسي مسائل ومشكلات و كمبودهاي بخش هاي دشمن زياري و ماهورميلاتي، گنجه اي، فرماندار ممسني با همراه مرادي نماينده ممسني و رستم در مجلس شوراي اسلامي، و جمعي از روساي دستگاه هاي اجرايي  اين شهرستان، در جمع شوراهاي اسلامي روستايي، عشايري، معتمدين محل و نمايندگان ادارات مستقر در بخش حضور يافتند.
 در اين نشست كه با پرسش و پاسخ همراه بود، حاضران درجلسه بدون در نظر گرفتن مسائل حاشيه اي، باصراحت تمام مشكلات مربوط به روستاهاي مناطق خود را مطرح نمودند و نماينده شهرستان در مجلس و فرماندار در پاسخ به سوالات آنها و توجيه اهالي توضيحات لازم را ارائه دادند.


[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 

                           مسکن مهر نورآباد ممسنیwww.Loori.ir

گنجه اي فرماندار ممسني به همراه مهندس ديهيمي مدير مسكن مهر استان فارس و جمعي از مسوولان شهرستان ممسني از پروژه هاي500 واحدي مسكن مهر ممسني بازديد و از نزديك مشكلات آن را بررسي كردند.    

   مسکن مهرwww.Loori.irمسکن مهر نورآباد ممسنیwww.Loori.ir
درجريان اين بازديد ضمن تاكيد به پيمانكاران طرح در امر تسريع در روند كار پروژه به لحاظ كمي و كيفي و تعيين قيمت نهايي جهت خريداران و همچنين رفع نواقص نهايي تذكراتي داده شد.
فرماندار ممسني در اين بازديد گفت:  268 واحد از پروژه 500 واحدي در آينده اي نزديك به متقاضيان واگذار و مابقي در بهمن ماه امسال جهت بهره برداري مهيا خواهد شد.
 مهندس ديهمي مديرمسكن مهراستان نيز ضمن قول مساعد جهت تاًمين اعتبار لازم جهت اين پروژه، از پيمانكاران خواست ضمن تسريع در روند پيشرفت پروژه، بيشتر مسائل كيفي را در دستور كار خود قرار دهند تا اين پروژه باكيفيت مطلوب تحويل متقاضيان گردد.

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 

                               جایگاه سوختwww.Loori.ir

نخستين جايگاه سوخت گاز خودروها موسوم به CNG در شهر نورآباد مركز شهرستان ممسني با اعتباري افزون بر 11 ميليارد ريال به بهره برداري رسيد.
فرماندار ممسني در آيين بهره برداري از اين جايگاه سوخت ، بيان داشت: اين جايگاه سوخت داراي شش نازل سوختگيري با فشار گاز 250 پوند است وبه طورمتوسط در هر دقيقه ، شش خودرو بصورت همزمان قادر به سوختگيري هستند.


الله بخش گنجه اي افزود: اين جايگاه در نوع خود بي نظير است و از جديدترين فناوري روز دنيا براي راه اندازي آن استفاده شده است.
وي در بخش ديگري از مطالب خود گفت: پيشرفت و توسعه اين شهرستان ، نيازمند همدلي و تعامل هر چه بيشتر ميان مردم و مسوولان است .
لازم به ذکر است در روزهای اولیه افتتاح این جایگاه بدلیل عدم رعایت استانداردهای ایمنی این جایگاه در هنگام سوختگیری یک دستگاه نیسان دچار آتش سوزی شد که به همت مسولان شهرستان بعد از گذشت دو هفته مشکلات ایمنی جایگاه برطرف شد .

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
تيم فوتسال جوانان شاهد و ايثارگر شهرستان ممسني با غلبه بر حريفان خود جام قهرماني استان فارس را از آن خود كرد.
رئيس اداره تربيت بدني بنياد شهيد و امور ايثارگران استان فارس گفت: مسابقات فوتسال جوانان شاهد و ايثارگر قهرماني استان فارس در دو منطقه بصورت متمركز مرداد ماه 1389 باحضور 22 تيم در شهرستان پاسارگاد برگزار شد.
سيد علي ميروكيلي ادامه داد: در اين دوره از مسابقات تيم هاي ممسني ، فسا ، رستم و قيروكارزين به دور نهائي راه يافتند.


وي افزود: در نهايت تيم فوتسال جوانان شاهد و ايثارگر شهرستان ممسني با مربيكري علي اكبر بازيار و سرپرستي سيد كاظم كاظمي فر و بازيكنان ابراهيم آذري ، صادق سعيدي پور ، فرشيد زارعي، وحيد انصاري، محمد صادق باهوري ، ميثم رنجبر، ابوذر نظري و پيمان رضائي توانستند با غلبه برحريفان خود مقام اول ايندوره از مسابقات را از آن خود كنند .
تيم هاي فوتسال جوانان شاهد و ايثارگر شهرستان هاي فسا به سرپرستي حسن خدادادي و مربيگري عزيزي و شهرستان رستم به سرپرستي عبدالرضا آرمون و مربيگري حميد بوستاني مقام هاي دوم و سوم را كسب كردند.


 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
آخرین آمار تلفات زلزله فارس
زلزله‌ای به بزرگی ۱/۶ ریشتر ساعت ۱۴:۵۲:۴۰ (دوشنبه) حوالی قائمیه و نورآباد شهرستان ممسنی رخ داد.
زلزله در ممسنی www.Loori.ir
دبیر ستاد حوادث پیش بینی نشده استانداری فارس در گفتگو با خبرنگار لوری در شیراز با بیان اینکه به دلیل شدت زلزله، شهرستانهای ممسنی و شیراز نیز لرزیده اند، افزود: منازل فرسوده در مجموعه روستاهای کازرون و ممسنی نیز دچار خساراتی شدند.
بر اساس آخرین آمار اعلام شده زمین لرزه بعد از ظهر امروز فارس تا کنون یک کشته و سه مجروح بر جای گذاشته است.

به گزارش خبرنگار لوری در شیراز، فرد متوفی در شهرستان کازرون هنگام کار بر سر چاه آب کشاورزی به درون چاه سقوط کرده و جان خود را از دست داده است. همچنین سه نفر نیز در شهرستان ممسنی مجروح شدند.

دبیر ستاد حوادث پیش بینی نشده استانداری فارس در گفتگو با خبرنگار لوری در شیراز با بیان اینکه به دلیل شدت زلزله، شهرستانهای ممسنی و شیراز نیز لرزیده اند، افزود: منازل فرسوده در مجموعه روستاهای کازرون و ممسنی نیز دچار خساراتی شدند.

حمید تقی زاده اضافه کرد: تاکنون میزان خسارات وارده ناشی از زلزله برآورد نشده اما خسارات زیادی به برخی منازل روستایی وارد شده است.

وی با بیان اینکه برق برخی از مناطق نیز قطع شده، عنوان کرد: در شهرستان کازرون بین قائمیه و خشت و همچنین شهرستان نورآباد برق قطع شده که هم اکنون اکیپهای فنی برای برطرف کردن این مشکل در منطقه مستقر هستند.

دبیر ستاد حوادث پیش بینی نشده استانداری فارس گفت: اکیپهایی از هلال احمر، اورژانس و بخشداری به مناطق زلزله دیده اعزام شده اند.
 


[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 

گنجه اي فرماندار ممسني به همراه جمعي از مسوولين و كارشناسان از پروژه راه سازي بردنگان بازديد و از نزديك مسائل ومشكلات اين پروژه را بررسي نمود.

فرماندار ممسني در اين بازديد ضمن تاكيد به مسوولان و پيمانكار طرح خواستار رفع موانع و مشكلات مربوط به طرح، علي الخصوص تعريض پل ها ،حذف نقاط حادثه خيز و اصلاح كانال هاي زراعي مجاور جاده شد.[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
اظهارات نماینده ممسنی در مورد مراحل گذارلايحه حمايت از خانواده و وضعيت فعلي لايحه  :

اصلاح قوانين مرتبط با خانواده، بنا به پيشنهاد قوه قضاييه، تحت عنوان لايحه حمايت از خانواده 3 تيرماه 86 توسط هيات وزيران تصويب و تقديم مجلس هفتم شد كه به دليل تعدد طرح ها و لوايح و پايان عمر اين دوره از مجلس، فرصت طرح در صحن علني مجلس را نيافت و دولت اين لايحه را اول تيرماه 87 تقديم مجلس هشتم كرد. دولت لايحه حمايت از خانواده را در قالب 53 ماده تقديم مجلس كرده بود اما اين لايحه در مسير كار كارشناسي و بررسي در كميته تخصصي حقوق خصوصي كميسيون قضايي و حقوقي به 59 ماده افزايش يافت.


در مسير گذار لايحه حمايت از خانواده، از پيشنهاد اين لايحه توسط قوه قضاييه تا بررسي آن طي هفته هاي اخير در صحن علني مجلس، همواره مورد بحث و جدل گروههاي مختلف سياسي و اجتماعي بین موافقان و مخالفان طرح بوده است.

موافقان و برخي كارشناسان و صاحبنظران حوزه حقوقي بر اين باورند كه اين نه تنها اجحاف در حق زنان نيست، بلكه به دليل ساماندهي بحث ازدواج مجدد و موقت مردان ، مانع از توسعه بي بند و باريها و تولد فرزنداني بي هويت و بي نسب و تزلزل بنيان خانواده ها خواهد شد
درحالي كه مخالفان برخي مواد لايحه حمايت از خانواده را تهديد جديدي براي خانواده و انسجام اين نهاد اجتماعي عنوان مي كنند،.

عبدالرضا مرادي« نائب رييس سابق كميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي» در مورد مراحل گذار اين لايحه و وضعيت فعلي لايحه حمايت از خانواده ‌گفت:‌ حساسيت زيادي از ابتداي تقديم اين لايحه به مجلس در جامعه ايجاد شد و بيشترين اظهار نظرها و خبرها در خصوص فصل سوم اين لايحه كه به موضوع ازدواج مي پردازد، اختصاص دارد.
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 

با پایان یافتن دوره نمایندگی نمایندگان دور ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی و به تبع آن  سرانجامفراسو یافتن انتشار ماهنامه های آوای نور ( ابراهیم امینی ) و  سرو ( علی احمدی ) که جز تریبونی برای مدیر مسولان خویش در راستای سیاست به اصطلاح روشن سازی افکار عمومی ( همان کتک کاریهای سیاسی معمول ) نبودند ، این ذهنیت در اندیشه ی  حداقل قشری تحصیل کرده در ممسنی شکل یافته بود که باید منتظر نماینده ی بعد و روشن سازی افکار عمومی توسط ایشان که لازمه ی آن انتشار نشریه ای می بود باشند.

خوشبختانه و یا به زعم من بدبختانه نماینده ی دوره هشتم ، عطای نشریه را به لقایش بخشیده و به نقل برخی دوستان کنج خانه ی ملت را سنگری آرامتر و جایگهی امن تر یافتند . باشد که خدای توفیق دهد.

فقدان رسانه ای فارغ از گرایشهای موجود و جدا از  معضلی کهن و پیوند یافته با خون و گوشت مردم ممسنی بنام طایفه گرایی ، ضروری می نمود .  هر چند در اوضاع و احوال اخیر جامعه ی ما چنین نشریه ای حتی در پایتخت نیز وجودی خارجی نداشته یا بهتر بگوییم : نمی توانست داشته باشد.

در چنین فضایی نشریه ای در ممسنی سر برآورد که حتی قبل از انتشار و پخش عمومی در تراکت های تبلیغاتی اش خود را روزنامه ای روشنفکرانه معرفی می کرد . نشریه ای با نام فراسو به مدیر مسوولی فرشاد تاجبخش . او را می شناختم ، حداقل در جلسات انجمن ادبی شهر گاهی نطق های او را شنیده بودم و به تنها چیزی که ایمان داشتم نگاه منصفانه ی او به همه چیز بود . نگاهی که مستقل بود و به اندیشه پایبند . اندیشه ای مقدس که اندیشه ای را نفی نمی کرد .

شماره اول فراسو توجه چندانی را به خود جلب نکرد و حتی در شماره دوم انتقاداتی را برانگیخت هر چند حرکت روبه جلویی را نشان می داد . نشریه هر روز بوی بیشتری از نشریه ی حالا توقیف شده ی ( شهروند امروز ) می داد . شماره های سوم به بعد رویکرد و اندیشه ی گردانندگان فراسو را به همه شناسانده بود . ویژه نامه هایی که فراسو در خصوص شخصیتهای فرهنگی و ادبی و سیاسی همچون بهمن بیگی ، عطا بویراحمدی و احمد انصاری و نمایندگان ادوار گذشته ی ممسنی در  مجلس منتشر می کرد ، کم نظیر بود . حداقل از دیدگاه من گفتگوی فرشاد تاجبخش با محمد بهمن بیگی (چندی پیش از فوت ایشان) در ویژه نامه ی بهمن بیگی فوق العاده بود .صریح و آگاهانه و شاید نزدیکترین کسان به بهمن بیگی را نیز بهت زده می کرد.

صراحت نشریه می رفت تا کاری دستشان بدهد . آنهم در شهرستانی که گاه مسوولانش بجای آنکه خود را در مقام خدمتگزاری و پاسخگویی به مردم ببینند ، دایه ی مهربانتر از مادر میشوند و سنگ این و آن را به سینه می زنند . فراسو اما جوشان و پایدار به پیش می رفت . خوب میدانست که با لنگ انداختنی هر چند ساده و  فریبکارانه قافیه را چگونه خواهد باخت.

فراسو را می ستایم چراکه حداقل تا کنون مستقل و بی پشتوانه به پیش رفته، آنهم در گوشه ای از این خاک که با وجود بیشترین جامعه ی آماری نیروی انسانی متخصص ( هرچند در غربت) حداقل در سطح استانی ( و به زعم من منطقه ای) از مشکلات حاد اقتصادی و فرهنگی رنج میبرد و چشم انداز امید بخشی برای آن ( در مقایسه با برخی غولهای همسایه و هم استانی ما ) قابل تصور نیست .

نکته ی حایز اهمیت که از شماره های اول فراسو هم می شد آن را حدس زد آنکه نشریه ، فراسو تر از مرزهای جغرافیایی را می کاوید . تحریریه ی قوی و عمدتا دانشگاهی نشریه با نگاه ویژه ای که به مسایل بومی شهرستان داشته و دارند ، در پی یافتن مخاطبان دیگری نیز بوده که انتشار اینترنتی و منظم مطالب نشریه و تهیه ی آرشیو  نشریه را در وبلاگ فراسو می توان در راستای این سیاست نشریه تعبیر کرد . شنیده های من حکایت از آن دارد که فراسو  در داخل و حتی در خارج از مرزهای کشورمان نیز، توجه و تحسین روشنفکران و اهل اندیشه را  بر انگیخته است .

هر چه باشد افتخار داشتن چنین رسانه ای متعلق به شهری است که فرزندان او امروز بر قله های علم سواراند ، ولی صد حیف که نشانه و اثری از این سرمایه ی عظیم انسانی در هیچ گوشه ای از آن نمی بینیم. 

جا دارد فراسو را دریابیم .با تهیه ی نسخه های این نشریه و حتی حمایتهای کوچک مادی و معنوی که قطعا هیچ نشریه و رسانه ای فارغ از این حمایتها توان برجای ماندن نداشته و ندارد. امیدوارم شعله های امیدی که فراسو افروخته نا خواسته به سو سو نیفتند .

                                                        سعید چوبینه

                                    *کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی*[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
                            "پست ویژه سایت لــوری "

 

                نقدی مختصر بر عملکرد عبدالرضا مرادی :

 

                             .::: بدون مقدمه .:::

جهت گیری صریح نماینده قبل از انتخابات ریاست جمهوری و تند روی وی بعد از آن :

نیم قرن از امر و نهی کدخدا در ده و خان در ایل می گذرد. امروز جهان از مدرن یک گام جلوتر است. در مملکتی که یک قرن از مشروطه می گذرد و بارها انتخابات برگزار شده و در تاریخ انقلابی که به تعداد انگشتان دو دست صاحب راَی انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده است آیا می توان به طرق مختلف برخی افراد را وادار و تحریک به طرفداری کاندیدای مورد نظر خود کرد. و در قرن بیست ویکم که جای برای دیکتاتوری و دستور با استفاده از موقعیت سیاسی باقی نمانده است آیا صحیح است ریش سفیدان خانواده ها و مردم را به طرفداری از شخصی که محبوبیت وی ثابت نشد فرا بخوانیم. پس جای آگاهی و مشورت و دیگر ملاک ها در تفکر و زندگی مردم کجاست ؟؟؟ تا دیروز برای شوراها و کاندیداهای مجلس در می زدیم و خواهش برای راَی و امروز برای رییس جمهور مملکت هفتاد و چهار میلیونی . . .

نماینده حقی بر ساکنین شهر دارد و همه باید به او کمک کنند همچنان که مردم هم حقی بر او دارند سالها قبل روش کاندیداها برای راه یابی به مجلس متفاوت بود.

گرایی بود همچنان که هست و در آینده خواهد بود آن روزها حکومت نقش چندانی در پیروزی کاندیداها نداشت. شعارها ساده تر بودند . ستاد انتخاباتی یکی از کاندیداها شعار می داد امروز مردم با زندی فردا زندی با مردم اما ظاهراَ آقای مرادی باید این شعار را انتخاب می کرد : امروز مردم با مرادی فردا هم مردم با مرادی چرا که ظاهراَ وی مانند دکتر .؟.؟.؟. معتقد است در همه جا همه کس باید آن جور تصمیم بگیرند که وی می خواهد که در رفع این توهم و کنار گذاشتن برخی از خصایص جامعه سنتی باید تلاش شود. این سوال پیش می آید که نماینده اصولگراست و رییس جمهور هم و البته وی با این کار قصد خیری داشته تا بودجه و عمرانی را در جهت رفاه شهروندان ممسنی و رستم از رییس جمهور و حزب بگیرد. اما به چه قیمتی ؟؟؟ و با چه رفتاری ؟؟؟ آیا نمی شود هم اصولگرا بود و هم نماینده مردم .

تند روی بعد از انتخابات :

در انتخابات همه ی نمایندگان نورآبادممسنی طایفه گرایی بوده است و هر بار پر رنگ تر . بنابراین گاهی نماینده ای حزب چپ و گاهی از راست انتخاب می شود. با این وجود نمی توان تنها ملاک انتخاب در ممسنی را طایفه گرایی دانست. شم سیاسی جامعه ممسنی با تمام تبصره هایش به اصلاح طلبان نزدیک است. درصد بالای راَی به دولت اصلاحات "حجت الاسلام سید محمد خاتمی" دلیلی بر این مدعاست .

رجوع شود به ادامه مطلب :
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 در چهارمين روز از هفته دولت همه مسئولان وكاركنان دولت در شهرستان ممسني ميهمان نماز جمعه بودند.

 گنجه اي فرماندار شهرستان ممسني كه به مناسبت هفته دولت و گراميداشت ياد وخاطره دولتمردان شهيد رجايي و باهنر سخنران قبل از خطبه هاي نماز جمعه بود ، همه مسوولان دستگاههاي اجرايي را به انجام كار و تلاش مضاعف وحركت در مسير شهيدان رجايي و باهنر فرا خواندند.
فرماندار ممسني در ادامه با تشريح پروژه ها و طرح هاي قابل بهره برداري وكلنگ زني در هفته دولت در سطح شهرستان ، از تلاش هاي دولسوزانه مسوولان عالي استان بخصوص استاندار پرتلاش ومردمي فارس تقدير و تشكر نمود.
وي به برنامه هاي جنگ نرم دشمنان نظام مقدس جمهوري اسلامي اشاره كرد و اظهار داشت: با هوشياري مردم و دولت تحت زعامت مقام عظماي ولايت و رهبري مدبرانه و دلسوزانه ايشان به حول و قوه الهي، همه نقشه هاي دشمنان اسلام نقش برآب خواهد شد.
گنجه اي در ادامه به تشريح و ارزيابي عملكرد دولت و دستگاههاي اجرايي شهرستان در بخشهاي عمراني، كشاورزي، بهداشت ودرمان، فرهنگي ، يرداخت و تصريح كرد: پروژه هاي درحال اجرا در دولت دهم با شتاب بيشتري تكميل مي گردد.

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
جلسه شورای اداری فرمانداری شهرستان رستم ، با حضور اعضای شورای اداری و به ریاست اکبری نژاد سرپرست فرمانداری برگزار گردید .
دراین جلسه اکبری نژاد با بیان گوشه ای از دستاوردهای انقلاب اسلامی و موفقیت های دولت نهم ودهم به پیشرفتهای فرهنگی- اجتماعی –اقتصادی  درشهرستان اشاره كرد و خواستار تلاش مسئولین برای خدمت رسانی مردم شد.
 ایشان ضمن تبریک هفته دولت به مسوولین ، خواستار اطلاع رساني عملکرد خوب دولت به  مردم شد.
 اکبری نژاد درادامه اين جلسه خواستار حضور تمامی مسوولین به همراه پرسنل اداری در راهپیمایی روز قدس  شدند.
دراین جلسه رئیس شورای اداری عنوان نمودند؛ هر مسوولی که خدمت رسانی به مردم کوتاهی نمایند، جایگاهی در ادارات رستم نخواهد داشت و با قاطعیت با او برخورد خواهد شد.

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
فرماندار ممسني گفت: سه هزار و 373 خانوار محروم بخش دشمن زياري شهرستان ممسني از کمک هاي اهدايي غيرنقدي برخوردار شدند.
الله بخش گنجه اي، بيان داشت: ارزش اين کمک ها که رهبر معظم انقلاب به مردم محروم منطقه ياد شده اهدا کرده اند، افزون بر شش ميليارد ريال است.
وي افزود: اين کمک ها توسط بنياد علوي ظرف مدت دو هفته توزيع خواهد شد و به هر يک از اهالي اين منطقه 500 هزار ريال در قالب اجناسي همچون پوشاک و کفش اهدا مي شود.
                                                                                                                   
                                                                                                                                                     منبع:ایرنا

فرماندار ممسني اضافه کرد: بخش دشمن زياري در مجموع داراي 75 روستاست که هم اينک 50 روستاي اين بخش فعال و روستاييان در آن سکونت دارند و 25 روستاي ديگر اين منطقه خالي از سکنه است.
بخشدار دشمن زياري هم اظهار داشت: حدود پنج ماه پيگير دريافت اين هدايا بوديم و پس از اخذ مجوز براي توزيع آنها و ظرف مدت يک ماه امور مربوط به نحوه توزيع به انجام رسيد .
کوچک علي مرادي افزود: 20 نفر امور مربوط به توزيع اين هدايا را بر عهده دارند و اين اجناس بصورت عادلانه بين اهالي اين منطقه توزيع خواهد شد.

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
مختصری درباره ی طایفه ی دشمن زیاری بنا به نظر بازدید کنندگان عزیز

دشمن زیاری نام طایفه‌ای از عشایر ایران است. این طایفه بیشتر در منطقه‌ای به نام دشمن زیاری در استان کهکیلویه و بویراحمد و شهرستان ممسنی استان فارس و بخش بیضا از شهرستان سپیدان استان فارس زندگی می‌کنند. بنا به روایات انتساب این طایفه به محمد بن زیار از حکام دوران آل زیار است که خاستگاه اصلی آنها شمال کشور بوده است. در حال حاضر مردم این طایفه به زبان لری تکلم می‌کنند.

بخش دشمن زیاری شهرستان ممسنی از جمله قطب های کشاورزی استان است که محصول اصلی آن گندم و جو و برنج است همچنین آب و هوای خاص این منطقه زمینه را برای عمل آوردن چند نوع از مرغوب‌ترین گونه‌های انگور فراهم کرده است به صورتی که قسمت زیادی از اراضی این منطقه به پرورش انگور اختصاص دارد .این بخش دارای روستاهای بزرگی از جمله مشايخ، دهگپ و کلاه سیاه و تیرتاج است .

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 

                                     

گنجه اي فرماندارشهرستان ممسني به همراه جمعي از مديران اجرايي اين شهرستان از پروژه مسكن مهر ممسني بازديد نمود.
در اين بازديد مسوولين شهرستان ممسني از نزديك روند پيشرفت فيزيكي طرح مسكن مهر  ومشكلات مربوط به آن را مورد بررسي قرار دارند.
فرماندار شهرستان ممسني درجريان اين بازديد ضمن تاكيد به پيمانكاران طرح مذبور و مديران ادارات مربوطه ازآنها خواست كه در سريعترين زمان ممكن نسبت به رفع نواقص و مشكلات طرح مسكن مهر اقدام نمايند و تا زمان بهره برداري از طرح در هفته دولت تمام امكانات و توان خود را بكار بندند.

 [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

در این شماره می خوانید:

نگاه اول

 • درآمدي بر يادنامه محمد بهمن بيگي / یادداشت مدیرمسئول
 • زندگینامه محمد بهمن بیگی

از زبان نزدیکان

 • تا هستی و به یاد می آوری، محمد هست (گفتگو با ابراهیم گلستان نویسنده و فیلمساز برجسته ایرانی) / فرشاد تاجبخش
 • بهمن بیگی همچنان زنده است (گفتگو با سکینه کیانی همسر زنده یاد محمد بهمن بیگی) / یاسر عزیزی
 • دلتنگ ازدست دادن همنشینی های اویم (گفتگو با الله وردی بهمن بیگی پسر مرحوم محمد بهمن بیگی)
 • چه پیری و چه پایان باشکوهی داشتند (گفتگو با جهانگیر شهبازی معاون آموزشی تعلیمات عشایری) / حمید رضایی
 • عامل اصلی موفقیت بهمن بیگی عشق و پشتکار بود (گفتگو با عباس سیاحی از معلمین و الفبانویسان مدارس عشایری)ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 •  
 • جلسه ستاد تنظیم بازار شهرستان رستم به رياست سرپرست فرمانداري رستم و با حضور بازرسین ویژه استانداري فارس و جمعي از مسوولين اين شهرستان، بمنظور كنترل قيمت ها در ماه مبارك رمضان برگزارشد.
 •  
 •  جلسه ستاد تنظیم بازار شهرستان رستم به رياست سرپرست فرمانداري رستم و با حضور  بازرسین ویژه استانداري فارس و جمعي از مسوولين اين شهرستان، بمنظور كنترل قيمت ها در ماه مبارك رمضان برگزارشد.
  در این جلسه اکبری نژاد سرپرست فرمانداری شهرستان رستم بر تشدید بازرسی ها و جلوگیری از ضایع شدن حقوق مردم تاكيد کرد و افزود: ارتقاء رضایتمندی مردم و خدمات رسانی به مردم از اهداف اصلي ستاد تنظيم بازار مي باشد.
  وی همچنین با اشاره به اینکه در ماه مبارك رمضان برخی از کالاها در بازار  افزایش تقاضا روبرو می شود و این افزایش تقاضا باعث تغییر در قیمت آن کالا می شود، افزود: باید کالای تمام فروشگاهها قیمت گذاری شوند.
  اكبري نژاد  با تاكيد بر افزايش بازرسي ها ، از مسوولين و بازرسين خواست تا با تمام توان خود از ضايع شدن حقوق مردم جلوگيري كنند.
  وي همچنين اضافه كرد: بايد با تمام فروشگاههای فاقد پروانه کسب برخورد قانونی گردد.
 •  


 • [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

    پیام تبریک

                                                                         

  برادر عزیز جناب آقای کـیـانـوش چـوبـیـنـه کسب رتبه 54  در رشته ی ریاضی فیزیک که افتخاری برای جامعه ممسنی می باشد را به شما و مردم فهیم شهرستان ممسنی تبریک  میگوییم به امید موفقیت و کامیابی شما . . .

                                                               مدیریت سایت لــوری  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
  ساخت جاده در ممسنی 14مرداد

                               www.Loori.ir

  رئیس اداره راه و ترابری شهرستانهای ممسنی و رستم با اعلام این خبر گفت : با ساخت جاده روستایی در بخش مرکزی ممسنی فاصله این روستاها تا نورآباد مرکز شهرستان 30 کیلومتر کوتاه تر میشود.به گفته گودرزی همچنین با ساخت این محور فاصله روستاها تا جاده دسترسی به یاسوج و شهرستان رستم 40 کیلومتر کاهش می یابد .وی تصریح کرد : برای ساخت این محور 3 میلیارد و 500 میلیون ریال اختصاص یافته است .  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
  "عبدالرضا مرادی" نماینده مردم ممسنی قرار است یک هفته در حوزه انتخابی خود به وضعیت طرح‌های مصوب رسیدگی کرده، با مردم منطقه رستم و ممسنی دیدار کند. او پس از یک هفته قرار است برای پیگیری‌های لازم به تهران باز گردد.

  وی درباره دیدار با مردم می‌گوید: ممسنی بیش از 750 روستا دارد و از این نظر در سراسر استان فارس جایگاه اول را داراست. منطقه رستم نیز با 220 روستا یکی از مناطق قابل توجه استان است. تلاش کردیم در این تعطیلات از نزدیک دیداری با مردم داشته باشیم تا بیشتر با مطالبات و اولویت‌های آن‌ها آشنا شویم.


  مرادی می‌افزاید: متأسفانه بیشتر مطالبات مردم این حوزه انتخابیه مربوط به حوزه اشتغال است. به‌ویژه بعد از خشکسالی اخیر که بسیاری از کشاورزان این منطقه با مشکلات جدی روبه رو شدند. در این زمینه تلاش داریم هر چه زودتر سد مخزنی رودخانه فهلیان را عملیاتی کنیم تا مشکلاتی از این دست به حداقل برسد. از سوی دیگر برای اشتغال جوانان نیاز به توسعه صنعتی داریم که امیدوارم دولت در این زمینه بیشتر همکاری کند. نماینده مردم ممسنی درباره بازدیدهای خود نیز گفت: جاده روستایی قلات به جوزا و نورآباد- بوان- مشایخ- شیراز جزو پروژه‌های اصلی ماست که زمینه را برای خارج کردن روستاهای منطقه از بن‌بست و شکوفایی آن‌ها فراهم می‌کند.  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

  تیم فوتبال عشایری پرسپولیس نورآباد ممسنی به تاریخ می پیوندد   

  کیانوش رضایی می گوید:

  در گفتگویی که امروز صبح با کیانوش رضایی سرمربی موفق و متعصب تیم فوتبال عشایری پرسپولیس نورآباد ممسنی داشتیم

  رضایی گفت متاسفانه مشکلاتی در راس فدراسیون روستایی عشایری کشور بوجود آمده که نمیتوانیم دیگر تیمداری کنیم وی ادامه داد متاسفانه نه نماینده شهرستان در مجلس نه شهرک صنعتی و نه پتروشیمی شهرستان هیچگونه حمایت مالی از ما ندارند وعلی رغم اینکه تیم عشایری تنها نماینده تاریخ فوتبال شهرستان در لیگ کشوری بوده است اما هیچکدام از مسولین توجهی به این مسئله ندارند

  وی همچنین افزود به کلیه بازیکنان تیم اجازه دادیم در سایر تیمها فعالیت کنند

  به هرحال آنچه از این قضیه مشخص شد بی توجهی و مسولیت گریزی مسولین شهرستان اعم از نماینده شهرستان-مدیران شهرک صنعتی و مدیران پتروشیمی شهر کسانی که تنها امید مدیران و کادر فنی تیم عشایری بودند بود

  امیدواریم زمانی نرسد که مسولین حسرت این تیم و بازیکنان و کادر فنی غیرتمند ش را بخورند

  در پایان از کلیه جوانان عزیز و غیور نورآباد و رستم که در طول برگزاری لیگ دوره قبل با حضور گرم و پرنشاط خود از تیم محبوبشان حمایت کردند تقدیر و تشکر میکنم

  بدین ترتیب انتظار چندساله جوانان شهرستان برای داشتن یک تیم ورزشی در سطح لیگ کشور با بی توجهی مسولین به رویای دست نیافتنی تبدیل خواهد شدو تیم عشایری پرسولیس نورآباد ممسنی با وجود همه توانایی ها و محبوبیتش در شهرستان به تاریخ می پیوندد و از این پس نام این تیم را فقط باید در خاطرات شیرین جوانان شهرنورآباد جستجو کنیم

     [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
  دکتر روح الله احمدزاده استاندار فارس طي حکمي نعمت الله اکبري نژاد را به عنوان سرپرست فرمانداري شهرستان رستم منصوب کرد.
  درحکم استاندار فارس آمده است: با توجه به تعهد و تجارب، جنابعالي را به عنوان سرپرست فرمانداري شهرستان رستم منصوب مي نمايم. اميد است با اتکال به الطاف الهي و تحت توجهات و عنايات حضرت ولي عصر(عج) و الهام از فرامين مقام معظم رهبري براي تحقق آرمان هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران موفق و مويد باشيد.


  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
  گدی دل ! ونده بیدم تنگ دستت

  گدی سر ! بید مرید تیغ مستت

  خت ای عشق هر چه واسی مو نخواسم

  چه هشتی سیم؟ بنازم ناز شستت

  کهبنگ - رهدار

   کاری از نشریه فرهنگی-اجتماعی لور
   ویژه‌نامه 22 تیر روز همبستگی مردم لر برای ایران اسلامی

  دوستداران و علاقه‌مندان تاریخ و فرهنگ مردم لر می‌توانند این ویژه‌نامه را با فرمت PDF دانلود کنند، همچنین مطالب و محتویات این کتابچه الکترونیکی جهت استفاده دوستان به تدریج در فضای وب نیز منتشر می‌شود.

   

   

  برای دریافت ویژه‌نامه با فرمت PDF کلیک کنید (حجم  618 kb)

  http://www.loor.ir/vj/lurday.zip  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 • فرماندار رستم در ادامه سفرهاي روستايي خود به همراه بخشدار مركزي، مسئول دفتر فني فرمانداري و تني چند از مسئولين شهرستان، در روستاهاي مجموعه زيردو از توابع بخش مركزي شهرستان رستم حضور يافت و ضمن ديدار و گفتگو با اهالي اين روستاها در جريان مسائل و مشكلات مطرح شده از سوي مردم قرار گرفت.
 • خاتمي در جمع اهالي اين روستاها، با اشاره به گفتمان انقلابي دكتر احمدي نژاد مبني براينكه خدمت به محرومين افتخار بزرگي است كه نصيب اين دولت شده است، اظهار داشت: در اين دولت ارزشمندترين كار براي مسئولين، خدمتگزاري بدون چشمداشت به مردم است.
  در اين جلسه موارد مختلفي از جمله تقويت پوشش شبكه صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در مجموعه روستاهاي زيردو و  تأمين آب شرب سالم توسط اداره آبفاي شهرستان مورد بررسي، تبادل نظر و تصميم گيري مسئولين قرار گرفت.

 •   • [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
  22 تیر ماه روز بزرگ لریاتی ها  و همبستگی قوم غیور لر مبارک

   

  هُ که عشقه نهاد َ بی وَ دل لرُ

  تُکی هم پشکنیده بی وَ گِل لُر

   

  بهار مِرزِنگ اِیزنه ، توسوُن حلق اِپُی نه ، پوئیز دل وُ بیدل ایکُنه و زِمِسون ، به تُرنه ها اَفتو چنگ ایزنه.

   

  ایل جا پا خدا نه ایجوره تا وارگه تو بیا وَ دیاری . مُ و تُ هُمدا ایلاق و گرمسیریم ، و هنی رِکِ بُهونامون کِلِ نوم خدا سر بلنده . حکمی و بی نگفت.

  آرمون دارم یومه ی خدا وَ مِن بیت بندون بیت گپو زندئی خَش و سردیار بــِــی.

  حوال مرگ وکه لــُرَ بی (بدون) دُنگ و تُنگ ایخو . حــوال

     [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 • گنجه اي فرماندار ممسني گفت: مقوله اختلاف مقوله خطرناکی است؛ بايد درکنار يكديگر نیازها و مشکلات مردم را برطرف کنیم.
 • باحضور الله بخش گنجه ای فرماندار ممسنی، مرادی نماینده مجلس، بخشداران، شوراي اسلامي و دهياران شهرستان، همایش شوراها در مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره) اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان ممسنی برگزارشد.
   در این مراسم فرماندار ممسني با اشاره به تشكيل شوراها گفت: اصل هفتم قانون اساسی برگرفته ازآیات نورانی قرآن مجید است و این یک تکلیف بزرگ است که ما از همه توان و ظرفیت انسانهای خیرخواه و دلسوز جامعه در همه ابعاد کشور بهره بگیریم.
  وي افزود: قانون هم تکلیف شوراهای  شهر و روستا و همه مسئولین را بصورت ویژه برشمرده است و باید بر اساس موازین و دستورات دین مبین اسلام و قوانين كشورمان حرکت کنیم و ایرادات ومشکلات را با کمک يكدیگر و تعامل، با توجه به ظرفیتهایی موجود برطرف كنيم.
  گنجه اي تصريح كرد: امروز شوراهای اسلامی ما بصورت مستقیم مشکلات روستاها وشهرها رامی بینند و با مردم ارتباط دارند و به همين دليل به خوبي مي توانند مشكلات مردم را اطلاع رساني كنند.
  وي با تاكيد بر اينكه هدف همه ما خدمت و نوكري مردم است، خاطرنشان كرد: مقوله اختلاف مقوله خطرناکی است؛ بايد درکنار يكديگر نیازها و مشکلات مردم  را برطرف کنیم؛ اعتبارات  شهرستان یک ظرفیتی دارد، نیاز ما هم زیاد است پس بايد شرایط لحاظ شود.
  گنجه ای در اين مراسم از همکاری نماینده مردم ممسنی در مجلس در رفع مشکلات و پیگیری احداث سدگورک تشكر كرد و گفت: درآینده نزدیک شاهدکلنگ زنی سد گورک خواهیم بود.
  در اين مراسم مرادی نماینده مردم ممسنی ورستم درمجلس شورای اسلامی نيز طي سخناني به تشريح وظايف شوراها پرداخت و بر لزوم تقويت نقش اين نهاد مردمي تاكيد كرد.

 •   • [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

  جنبش مردم لُر به کدام سو برود؟

  اهمیت تعریف حدود خواستها و تعیین اولویتهای مطالبات قوم لر امروزه بیش از هرزمان دیگری نمایان است این موضوع تا کنون بحثهایی فراوانی برانگیخت از جمله آنکه "چه می خواهیم بکنیم "و" به کجامی رویم " متن زیر شاید پاسخ من به این دغدغه هاباشد. هرچند واقعیت آن است که خود من نیز به تعریفی مشخص از این خواستها نرسیده ام

  علی رغم همه کمبودها ونابودهایی که برقوم لر در سراسر جغرافیا و خارج از جغرافیای آن میگذرد ما نباید  از نظر دور داشته باشیم که چه موقعیتی به لحاظ زمانی و جهانی به عنوان یک قوم  داریم ،اینکه ما مطالباتی داشته باشیم که برآورده نشدن آنها موجب شده است تا احساس تبعیض یا حقارتی در ذهن و روح  ماو سایر همتبارانمان بنشیند یک موضوع است ،واینکه برای به دست آوردن این مطالبات   می بایست ازچه ابزارهایی استفاده کنیم وبا چه کسانی همنوا شویم موضوع دیگری است.

  درست است که در سراسر مناطق لرنشین آمار بیکاری به نسبت سایر مناطق ایران از میانگین بیشتری برخوردار است و  توزیع ثروت و قدرت در شهرهای چند فرهنگی مانند دزفول شوشتر، گچساران، شهرکرد ،نجف آباد ولوشان با اختلافی فاحش به زیان همتباران لر است . اما واقعیت آن است  که این کاستی ها مواردی است منطقه ای وراه برون رفت از آنها تلاش بیشتر برای آگاهی دادن به همتباران  واستفاده از ظرفیتهای بکار نگرفته شده قانونی وهمت دلسوزانه برای رسیدن به سطحی قابل قبول از معیشت و آموزش برابر با سایر هموطنان می باشد . درد امروز مناطق لرنشین تبعیض و نابرابری، توزیع ثروت وقدرت نسبت به سایر مناطق ایران است . از تهران واراک و  اصفهان واهواز وشیراز و همدان تا شهرهای کوچکتری چون بوشهر و عسلویه و بهبهان و دزفول ونجف آباد ،لر حاشیه نشین معیشت واقتصاد و  ثروت و قدرت است –بگذریم ...
  ديندي اي پست بوينيت
  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
  پيكر 3 شهيد گمنام در فارس تشييع شد

  گروه سياسی و اجتماعی: پيكر مطهر 3 شهيد گمنام در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) با حضور گروه‌های مختلف مردم در شهرهای ممسنی و صفاشهر تشييع شد.

  به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) شعبه فارس، پيكر مطهر 3 شهيد گمنام در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) با حضور گروه‌های مختلف مردم در شهرهای ممسنی و صفاشهر تشييع شد.

  در اين مراسم كه روز دوشنبه 27 ارديبهشت‌ماه با حضور مردم شهرهای قادرآباد و مرغاب برگزار شد، گروه‌های مختلف مردم پيكرهای مطهر اين شهيدان را تشييع و به صفاشهر محل دفن آنان انتقال دادند.

  همچنين پيكر مطهر اين دو شهيد گمنام در صفاشهر تشييع شد.

  در اين مراسم گروه‌های مختلف مردم و مسئولان پيكرهای مطهر شهدا را با عزاداری به ياد شهادت حضرت زهرا(س) در محوطه دانشگاه آزاد اسلامی صفاشهر به خاك سپردند.

  در مراسم ديگری در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) با حضور گروه‌های مختلف مردم، پيكر پاك يكی از شهدای گمنام در مركز شهر نورآباد ممسنی تشييع و در يكی از تپه‌های اطراف به خاك سپرده شد.

  اين شهيد گمنام 22 ساله، اسفندماه سال 62 در عمليات خيبر در جزيره مجنون به شهادت رسيده بود.  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

  به كوشش كرائي‌هاي ساكن روستاهاي رامهرمز
   گــردهمائي بزرگ باز آشنائي «كـرائي‌ها» برگزار شد

  فریدون کرائی: كرائي‌ها تا ابتداي قرن يازدهم به صورت ايلي منسجم در دامنه‌هاي زاگرس مياني در كنار ساير ايل‌هاي لر بزرگ روزگار مي‌گذرانيدند ...

  كرائي‌ها كه تا ابتداي قرن يازدهم به صورت ايلي منسجم در دامنه‌هاي زاگرس مياني در كنار ساير ايل‌هاي لر بزرگ  روزگار مي‌گذرانيدند؛ ابتدا در دوره شاه عباس صفوي (1004-1005 ق )توسط الله‌وردي‌خان حاكم فارس و كهگيلويه و سپس در دوره شاه طهماسب (1137-1135 ق ) توسط طهماسبقلي‌خان  ( نادر شاه بعدي ) و يك بار هم در دوره زندیه دچار انشقاق و از هم گسيختگي گرديده و به جز گروهي كه در حال حاضر هم در ايل طيبي بيشترين جمعيت را دارند ؛ بسياري از آنها ضمن آنكه  در ساير ايل‌هاي لر بزرگ مستحيل گرديده ؛ اما دلبستگي خود به خاستگاه اوليه را فراموش ننموده‌اند .

  دست‌اندركاران اين گردهمائي از كرائي‌هاي ابوابجمعي ايل‌هاي كهگيلويه ‘بختياري؛ بهمئي؛ممسني؛ قشقائي كه عمدتا" در روستاهاي  سوق؛ ايدنك؛ حيات آباد؛ تراب ؛ لنده؛ ليكك بهمئي و روستاهاي اطراف دهدشت و  بلاد شاپور در استان كهگيلويه و بوير احمد ؛  تمبي ؛ چشمه روغني  و ميانگران سفلي  ايذه ؛ دودانگه ؛ تشون و كردستان بهبهان ؛ چم ؛ سردشت ؛ تل چگا ؛ چم كرته زيدون ؛ بنه آخوند ؛ سرچشمه ؛ رهدار ؛ پاگچي  رامهرمز ؛ تلاور باغ ملك ؛ سن خلف آباد ؛ كرائي عليا ؛ كرائي سفلي شوشتر ؛  قلعه مدرسه  مسجدسليمان ؛ جنگيه ؛ مظفري ؛ كوت سيد صالح  و خزامي اهواز در استان خوزستان ؛  بليان مرودشت ؛ خشت و بالا ده كازرون ؛ گله دار لارستان ؛ روستاهاي 14 گانه نور آباد ممسني در استان فارس؛ كران سيرجان در استان كرمان ؛ كرون فارسان در استان چهارمحال و بختياري سكونت دارند و نيز كرائي‌هاي ساكن كليه شهرهاي ايران دعوت نموده بودند تا به منظور باز آشنائي در اين گرد همائي شركت نمايند .

   

  ساعت 10 صبح جمعه 10 ارديبهشت 89 مستقبلين با حضور بيش از انتظار گروه گروه مدعوين كه از نقاط مختلف مي آمدند روبرو شدند. به رغم استقبال بيش از انتظار ؛ خوشبختانه جلسه با نظم قابل قبولي برگزار گرديد .

  ناديدگان آشنا خيلي زود با يكديگر گرم شده و هر گروه سخنراني را به نمايندگي ازسوي خود جهت معرفي طايفه ، تبار و چگونگی مهاجرت اجباری خويش به پشت تريبون فرستادند . البته به روال اين گونه گردهائي‌ها ؛ بعضي از سخنرانان به طرح مسائل كليشه‌ اي غير ضرور و غير مرتبط با موضوع  پرداختند كه موجب اطناب كلام و اتلاف وقت گرديد .

  اما به رغم همه مسائل ؛ همت برگزار كنندگان اين مجلس كه با صرف هزينه و زحمت بسيار باني اين امرسترگ گرديدند بسيار ستودني است و در واقع گام نخست و محكم ايشان  در ايجاد همدلي و يگانگي مردم كرائي به ياد خواهد ماند.  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]


   برای دیدن عکسها و فیلمها ببینید : http://nasabonline.blogspot.com/2010/05/blog-post_06.html  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
   

  دوستان و همتباران گرامی


  با دورودهای گرم وبی پایان


  انجمن ستین که تشکیل شده از قوم لر بزرگ (بختیاری) و لر کوچک میباشد سومین سال فعالیت فرهنگی، اجتماعی خود که در جهت پاسداری از هویت قوم لر در سوئد می باشد،آغاز نموده است

  این انجمن جهت ارتقاع و پویایی هر چه بیشتر خود،نیازمند همکاری دو‌جانبه همتباران گرامی در سراسر گیتی می‌باشد


  در این رابطه دست نیاز به سوی همه فرهیختگان و فرهنگیان و مسئولان رسانه ای هم تبارانمان دراز می نمائیم

  ما خواهان دادستد فرهنگی ،از طریق معرفی سایت انجمن ستین ، ارسال نوشتار شما جهت انتشار در این سایت و معرفی سایت ستین لر به بینندگانتان می باشیم

  با سپاس

  روابط عمومی انجمن ستین


  www.setinelor.com  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

  گفتگوی اختصاصی با محمد بهمن بیگی بنیانگذار آموزش عشایر در ایران/فرشاد تاجبخش

  پرونده ای برای بهمن بیگی

  «قره قاج! تو می خواستی غرقم کنی ولی من دست از دامنت بر نمی دارم، من تو را بیش از همه رودهای روی زمین دوست می دارم، من یک موج کوچک تو را با صدها الب، هودسن و پوتوماک عوض نمی کنم. قره قاج! می آیم ولی این بار می کوشم که بی گدار به آب نزنم و با کمک خداوند نهال های تازه ای در کنارت بنشانم و پل های استوار برایت دست و پا کنم...».(اگر قره قاج نبود، صفحه 108)

  بهمن بیگی نامه فوق را در حالی که دراروپای کهن و آمریکای جوان در کنار رودهای پرخروش و پرهیبتش در رفاه و راحتی به سر می برد برای خانواده اش که در چادرهای سیاه عشایری و در جوار رودخانه قره قاج به سر می برند می فرستد. اما خود زودتر از نامه اش به ایل می پیوندد. رفاه و آسایش ایل را بر رفاه و آرامش خود ترجیح می دهد و مرهمی می شود بر زخم های کهنه
  قرن ها عقب ماندگی عشایراز دانش و دانایی. و آن گونه شد که اکنون از او به عنوان مدیرکل افسانه ای یاد می کنند.

  امروزه کمتر کسی در فارس و ایران است که با نام محمد بهمن بیگی و آثار و خدمات کم نظیرش آشنایی نسبی نداشته باشند. در هر ده و آبادی و کوچه و خیابانی اثری ازردپای محمد بهمن بیگی و آموزش و تعلیماتش برجای مانده و هویداست. شهرت بهمن بیگی به واسطه آموزش و تعلیمات عشایر از حدود مرزهای جغرافیایی ایران نیز فراتر رفت به طوری که سازمان علمی فرهنگی یونسکو در سال 1973 جایزه یک عمر مبارزه با بیسوادی را به وی تقدیم نمودند و از ایشان تجلیل کردند.

  در هیچ کجای این جهان پهناور سبک آموزش عشایری نتوانست توفیق چندان مناسبی داشته باشد. نه در آسیا، نه در آفریقا و نه حتی در اروپا و آمریکا.
  ديندي اي پست بوينيت
  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
  شهرستان ممسني: به مرکزيت نورآباد

   

  پيشينه تاريخي :
  بنا به اسناد و کتب تاريخي و کاوشهاي باستانشناسي و نظريه‌هاي مردم شناسي سابقه تاريخي شهرستان ممسني به سه بخش منفک مي‌گردد.
  الف) دوران قبل از تاريخ ب) دوران تاريخي ج) دوران اسلامي
  نام قديمي اين شهرستان در بدو تشکيل انزان يا انشان و انبوران و نوبندگان سپس شولستان و در اواخر سلسله صفوي به ممسني تغيير نام يافت.
  زبان: گويش مردم ممسني لري مي‌باشد که قرابت آن به دوران ساساني برمي‌گردد. و اهالي بخشهاي مرکزي-دشمن زياري و رستم و قسمتي از بخش ماهور ميلاتي به اين زبان تکلم مي‌کنند.
  زبان ترکي: بخشي از ايلات و عشاير بخش ماهور ميلاتي با آن تکلم مي‌کنند که تيره‌هايي از ايل بزرگ قشقايي در قالب دو طايفه کشکولي و دره شوري مي‌باشند.
  زبان عربي: ساکنين دو روستاي عرب خنيمه و خاکک در دهستان رستم 2 به زبان عربي تکلم مي‌کنند و همچنين به لهجه لري هم تسلط کامل دارند.
  فرهنگ: ممسني متشکل از چهار طايفه دشمن‌زياري، رستم، جاويد، بکش با فرهنگ طايفه‌اي و عشيره‌اي اعتقادات عميق مذهبي و ديني توام با آداب و رسوم و سنن نيک چند هزار ساله از ويژگي‌هاي اساسي اين فرهنگ است. روحيه غالب در اين شهرستان عبارتند از سلحشوري، مهمان‌نوازي، شجاعت و دليري توام با صفا و صميميت روستايي با عرف و عادتهاي جمعي و سنتي
  مشاهير و شخصيتها:
  مرحوم سيد مير محمود شولستاني (عالم)،مرحوم اميرشرف‌الدين علي بن حجه‌الله حسني حسيني طباطبائي شولستاني (مجتهد)، مرحوم علامه آقا سيد ابوطالب شولستاني، مرحوم آقاي سيد زين‌العابدين طباطبائي عالم، ممتاز شولستاني(شاعر)، مرحوم رفيع‌الدين شولستاني (خوشنويس و عالم)، مرحوم محمد بن حسن شولستاني (عالم)، مرحوم آيت‌الله آقا سيد محمد ابطحي حسيني فهلياني، مرحوم ابوعبدالله محمد بن يعقوب‌الغازي نوبند جاني دانشمندي از طايفه بکش، مرحوم ظهير فارسي ابوالمعالي عبدالسلام بن مسعود بن احمد فيلسوفي از طايفه دشمن‌زياري، مرحوم ابوالحسن فرزند عبدالواحد پسر محمد الجويجاني (جويجاني) از طايفه جاويد (دانشمند)
  ويژگي تاريخي:
  سرزمين ممسني از نقاط تاريخي و باستاني، مهد تمدن ايران و بخشي ازانشان يا انزان پايتخت کورش کبير آوردگاه تمدنها و اقوام مختلف در طول تاريخ بوده است. آثار و دست نوشته‌هاي بجا مانده از هزاره سوم تا هشتم قبل از ميلاد حاکي است که ممسني از مناطقي است که اولين جرقه تمدن ايراني زده شد و مشاهير و عالمان و بزرگان ممسني حافظ و امانتدار اين مواريث ارزشمند بود.
  از جمله تمدنها و آثار تاريخي به جا مانده، نقش کورنگون مربوط به دوره ايلام، گوردخمه سنگي فهليان مربوط به دوره مادها، قبل از ميلاد حاکي است که ممسني از مناطقي است که اولين جرقه تمدن ايراني زده شد و مشاهير و عالمان و بزرگان ممسني حافظ و امانتدار اين مواريث ارزشمند بود.
  از جمله تمدنها و آثار تاريخي به جا مانده، نقش کورنگون مربوط به دوره ايلام، گوردخمه سنگي فهليان مربوط به دوره مادها، گوردخمه داودختر، ته ستونهاي هخامنشي روستاي سروان، آتشکده ميل اژدها مربوط به دوره اشکانيان، نقش برجسته بهرام گور، شهر توج، شهر نوبندگان و شهر خوبدان مربوط به دوره ساساني مي‌توان نام برد.

  منبع : صدا و سیمای فارس  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

  معرفی برخی آثار نویستده و شاعر ممسنی: عبدالحسین انصاری

  بعد از چاپ اولين مجموعه شعر با نام (بايد براي زنبيل خالي ات شعري بگويم) با فاصله ي زماني سه ساله اي دومين مجموعه شعر با نام (هزاره ي اول قبل از پرواز) شامل تعدادي غزل و شعر سپيد با مضمون دفاع مقدس، با حمايت بنياد حفظ آثار ونشر ارزش هاي دفاع مقدس و توسط انتشارات (هزاره ي ققنوس) چاپ شده ، اين كتاب تقديم شده به شهداي زادگاهم روستاي اكبري، از توابع شهرستان رستم

  مجموعه غزل (زمين كودكي غمگين)هم فروردين امسال توسط انتشارات (هزاره ي ققنوس) چاپ شده كه الان در كتابفروشي اسلامي شهرستان ممسني موجود است، اين كتاب شامل گزينه غزل هاي چند سال اخير  مي باشد .

  كتاب (تنها نشاني ات بوسه اي ست) هم مجموعه اي است از غزل ها، اشعار سپيد و رباعي هاي تازه سروده شده كه توسط انتشارات شاملو(مشهد) به چاپ رسيده و به به عنوان سومين مجموعه شعر جديد  به نمايشگاه كتاب خواهد رسيد .

   

  loori.ir

   

  loori.ir

   

  loori.ir

     [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

  میهمانی خونین درخومه زار

  میزبان سنگدل خومه زاری سه نفر از میهمانان خود را به کام مرگ فرستاد.سرهنگ ملک زاده فرمانده منطقه انتظامی شهرستان ممسنی گفت: در این حادثه که شب چهارشنبه در روستای خومه زار رخ داد سه نفر از اعضای یک خانواده با دعوت از قوم خود به بهانه میهمانی و حل و فصل اختلافات قدیمی، سه نفر از میهمانان را با اسلحه کلت کمری و کلاش به قتل رساندند و متواری شدند.وی افزود: تلاش برای دستگیری متهمان ادامه دارد.  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

  شهرستان ممسنی به مرکزیت نورآباد بخشی از استان فارس ایران است.

   

  مردم ممسنی به گویشی از لری تکلم می‌کنند. واژه "ممسنی"از طایفه‌ای به نام "محمد حسنی" گرفته شده است. ودارای آب وهوای نسبتاً معتدلی می باشد.این شهرستان دارای 4 طایفه به نامهای طایفه رستم و طایفه جاوید و طایفه بکشوطایفه دشمن زیاری می‌باشد.مردم این ناحیه به شجاعت و جنگجویی معروف هستند و از قدیم به تفنگ و اسب علاقه مند بوده‌اند . لباس های محلی زنان ممسنی بسیار زیبا می باشد. و دارای سابقه تاریخی از دوران باستان می باشد کتیبه ها و ته ستون های فراوانی در ممسنی وجد دارد که اکثرا مربوط به دوران قبل از تاریخ می‌باشد...

  کشاورزی در این شهرستان بسیار پر رونق می باشد و از آب رود خانه فهلیان اکثر زمین های خود را مشروب می‌کنند اکثر اوقات گندم و برنج میکارند. شهر مصیری یکی از شهرهای این شهرستان می باشد که در راه شیراز اهواز واقع می باشد این شهر دارای زمین های فراوان فاریاب می باشد که رود خانه فهلیان کنار زمین های این شهر می گذرد. برخی از شاخه های این شهر به قرار زیر است : اولادکارحیمی،کاجان احمدی،کاولدی،کابابری وچند اولاد دیگر(که همگی از یک جد ونسب بنام کامصیر بوده اند )، - وطوایف دیگر نظیر گنجی ها و معبی ها(ازقدیم در میان اولاد کا مصیر بوده اند)- تریتاج ها(این طایفه از بویر احمد آمده اند)گوهر گانی ها(از منطقه گوهرگان باشت به این منطقه آمده اندو ... می‌باشدکه در این شهر سالهاست ساکن می باشند این شهر در قدیم افراد شجاع و جنگجو مانند سرخاب نیکنام- بهرام - بهمن - گداعلی و... داشته که همواره با خانات ستم پیشه جنگ کرده و آنها را شکست داده.

   

  نورآباد یکی از شهر های استان فارس در جنوب ایران است. این شهر مرکز شهرستان ممسنی است که در شمال غربی استان فارس قرار دارد و دارای دو اب وهوای معتدل و نسبتا گرم می باشد.

   

  نوراباد در میان رشته کو ههای زاگرس قرار دارد اکثر مردم این شهر لرها هستند که از طایفه های بکش و رستم وجاوید دشمن زیاری میباشند و طوایفی از عشایر قشقایی نیز در این شهر اسکان داده شده است وهمین طور اعراب خمسه که در روستای عربها زندگی می کنند..

   

  نام گذاری نوراباد به دلیل وجود اتشکده نور در چند کیلو متری این شهر می باشد. کلا درشهرستان ممسنی اثار باستانی بسیاری از قبل و بعد از اسلام وجود دارد که می توان به اتشکده نور تل نوراباد(سپاه) تپه سرنا(سرنا نام سردار دلیر اشکانی) شهر مدفون بچه بازار در نزدیکی روستای کوپن که درحال حاضر زمینهای کشاورزی مردم زوستای کوپن است و. اشاره کرد ممسنی دارای گردشگاههای فراوان از جمله بهشت گم شده .دریاچه برمشور کوه زیبای شاه نشین چشم اندازهای طبیعی تنگ گجستان و مناظر زیبای روستای بردنگان که با به هم پیوستن دو رودخانه کتی وفهلیان در تنگه کوشه وسپس محو شدن درتنگه هزارمنی روستای پیردان بردنگان زیبایی خاصی داردوطبیعت زیبای دره ی پل بریم دریک کیلومتری کوپن . داردوطبیعت زیبای دره ی پل بریم دریک

  دشت الاکرمی و روستای امامزاده پیرشمس که در دامنه کوههای زیبای سیاه وپیرشمس (زاگرس)قرار دارد وجنگل های زیبای بلوط که در جای جای این شهرستان وجود دارد.می باشد .

   

  به دلیل اب وهوای مناسب و بارش فراوان درسه فصل پاییز زمستان وبهار و وجود رودخانه های کتی فهلیان تنگ شیو وکره سیاه عمده اقتصاد مردم این منطقه را کشاورزی (گندم وجووبرنج وکلزا ومرکبات)تشکیل میدهد.

   

  ممسنی در طول تاریخ مورد تاخت وتاز حکومتهای مختلف چه قبل از اسلام وچه بعد از اسلام قرار گرفته است تا جایی که نادر شاه افشار انرا ((ممسنی دشتی پراز نون وتشتی پر از خون)) نامیده است

  ساکنان قبلی این شهر شول ها بودهاند که بعدا به دلیل هین تاخت وتاز های مختلف کوچ کرده اند .در این رابطه می توانید به کتاب های ممسنی در گذر تاریخ " ممسنی بهشت گمشده" عشایر وایلات ایران" جغرافیای استان فارس مراجعه کنید.  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

  شهرستان ممسنی (نامهای دیگر: شهرستان نورآباد ممسنی و نیز شهرستان نورآباد فارس) یکی از شهرستانهای استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر نورآباد است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۶۶٫۳۰۸ نفر بوده است.

  تقسیمات کشوری :                                                                                                      

  شهرها: نورآباد و مصیری.

  بخشها: مرکزی، ماهورمیلانی، رستم و دشمن زیاری.

   

  درباره ممسنی :

   

  ممسنی در غرب شیراز قرار گرفته و آب و هوای آن در شمال نسبتاً سرد و در جنوب گرم است. در کتابهای تاریخی قدیمی، ممسنی با نام «شولستان» برگرفته از «شول»، که نام یکی از قبیله‌های لر است، ذکر شده‌است. نورآباد مَمَسَنی و در شمال غربی استان واقع شده‌است. این شهرستان با استان های کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر همسایه است.

   

  این شهرستان دارای تنوع آب و هوایی زیادی است به طوری که ارتفاعات شمالغربی این شهرستان دارای آب و هوایی بسیار سردو خود شهر نورآباد دارای آب و هوای معتدل و ماهور میلاتی هم که در سمت جنوب غرب ممسنی قرار دارد تا فاصله 40 کیلومتری خلیج فارس می‌رسد و آب و هوای بیابانی دارد. «بهشت گمشده» (منطقه خوش آب و هوای «بوان») آن نیز معروف می‌باشد که دارای سرسبزی خاص خود وهوای خنک در تابستان است. جالب اینکه فاصله بوان تا نور آباد حدود ده کیلومتر است و خود نور آباد از شهرهای معتدل می‌باشد. واژه «ممسنی» از طایفه‌ای به نام «محمد حسنی» گرفته شده‌است. این شهرستان دارای پنج طایفه به نامهای رستم و جاوید و بکش و دشمن‌زیاری و ماهور میلاتی می‌باشد. برخی از طوایف این شهر به قرار زیر است :

   

  کاکا رحیمی

  اولاد گنجی

  اولاد مبی

  اولاد تریتاجی

  اولاد کا جهان احمد

  اولاد گوهرگانی

  اولاد میر حسینی

   
  ديندي اي پست بوينيت
  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

  سیتی سنتر ممسنی          city center mamasani

  مجتمع تجاری - اداری سیتی سنتر ممسنی با زیر بنای 3000 متر مربع در بهترین موقعیت شهر مشتمل بر واحد های تجاری ،

  اداری ، مسکونی ، کافی شاپ و دفاتر نمایندگی شرکت های تجاری می باشد که تا آینده ای نه چندان دور افتتاح خواهد شد .

   

  مختصات و ویژگی های مجتمع :

  - سیستم خنک کننده اسپلیت

  - مجهز به آسانسور و پله برقی مدرن از کمپانی ( 3map )

  - نمای ترکیبی زیبا از شیشه و آلومنیوم

  - درب های شیشه ای سیکوریت با کیفیت بالا

  - سیستم اعلام و اطفا حریق

  - سیستم صوتی مرکزی

  - سیستم روشنایی با نورپردازی مناسب

   

  آدرس : نورآباد ممسنی ، خیابان سپاه ، سیتی سنتر ممسنی

  تلفن دفتر نورآبـاد : 4243860 - 0722  و  4243870 - 0722

  تلفن دفتر شیراز : 6364137 - 0711  و دورنگار : 6364734 - 0711  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
  نگاهی به زندگی سردار جمعه خان براهویی ممسنی

      سرزمین باستانی سیستان،خاستگاه  خاندان رستم قهرمان نامدار ایران ،در تاریخ ایران زمین جایگاه ویژه ای دارد.ممسنی ها كه خود را وارثان بلافصل رستم می دانند،از دوران سلسله كیانی متعلق به عصر حماسی تاریخ ایران تا عهد ملوك كیانی حاكم بر سیستان،كه از زمان یعقوب لیث صفاری تا  زمان قاجار بر سیستان حكومت می كردند،ازمرزداران و مدافعان این بوم و بر بوده اند. 

      طوایف مختلف ممسنی تبار ساكن در سیستان و بلوچستان ایران ،به زبان های  بلوچی و سیستانی سخن می گویند.ایل ممسنی یا محمد حسنی  مستقر در بلوچستان پاكستان به زبان های بلوچی ، براهویی و اردو، و ممسنی های جنوب افغانستان به زبان های بلوچی،فارسی و پشتون  صحبت می كنند.

       بخشی از  ممسنی ها ی سیستانی در زمان هخامنشیان در استان فارس ساكن شدند و در طول هزاران سال روابط بین  ممسنی های  فارس و سیستان ادامه داشت .در دوره صفوی ایل ممسنی مقیم   استان فارس قدرتمند ترین ایل جنوب ایران بود.در زمان شاه عباس كبیردر حدود  بیست  هزار ممسنی تحت رهبری سردار محمد خان ممسنی از استان فارس  به سیتان و بلوچستان مهاجرت كردند.براهویی های ممسنی تبارسیستان و بلوچستان، بازماندگان همان  مهاجرین اند كه كه به دلیل سكونت بین قوم براهویی،با گذشت زمان ،زبانشان تغییر كرده و براهویی نامیده می شوند.

     تاریخ سیاسی براهویی ها از زمان نادر شاه شروع می شود.اشرف افغان پس از شكست از نادر و در حین فرار به سوی افغانستان بوسیله ابراهیم خان براهویی كشته شد.نادر پس از رسیدن به حكومت ایران ، نصیر خان براهویی را به حكومت بلوچستان منصوب كرد.بعد از قتل  نادرشاه در سال 1160قمری ، نصیر خان براهویی به كمك شهباز خان ممسنی حكومت محلی مقتدری در بلوچستان تشكیل داد.

      اكثریت براهویی های مقیم سیستان ایران ،از تیر ه های ایل ممسنی هستند و در  سیصد سال اخیر از متحدین طوایف سیستانی هم تبار خود، یعنی  شهركی ها و سرابندی ها بوده اند.

     سردار علی خان حاكم بومی سیستان از طایفه سرابندی ممسنی ،در سال 1269قمری پرچم ایران را برفراز مركز حكومتی اش در سكوهه سیستان برافراشت.در سال 1284 ناصرالدین شاه به دنبال بروز درگیری بین سران خاندان سرابندی ،با اعزام لشكری  به سیستان ،تعدادی از  بزرگان سرابندی و شهركی را دستگیرو به تهران تبعید  كرد و حكومت این ناحیه را به امیر علم خان حشمت الملك سپرد.

      در 1287 حكومت ناصرالدین شاه رای كمیسیون مرزی ایران و افغانستان با  حكمیت انگلیسی ها را  در خصوص  تقسیم سیستان بین ایران و افغانستان پذیرفت ،و سرسپردگی حكومت قاجار به بیگانگان را اثبات كرد.

    با وجودیكه امیران خاندان علم برای سیستانی ها حاكمانی  بیگانه و غاصب محسوب می شدند،مردم سیستان برای  حفظ امنیت منطقه و پاسداری از مرزهای ایران كه همواره در معرض حملات راهزنان افغانی قرار داشت، ناچار به همكاری با حكومت قائنات و سیستان بودند.

        سردار جمعه خان در سن 14 سالگی در كنسولگری روس در سیستان مشغول به كار شد.در آن زمان روسیه از ایران، و انگلیس از افغانستان حمایت می كردند.سردار جمعه خان پس از درگذشت پدرش سردار پسند خان ،مسئولیت سرپرستی طایفه براهویی سیستان و حفاظت ازبخشی از  ناحیه مرزی رابه عهده گرفت.

      در زمان مظفرالدین شاه ،محمد علیشاه و احمد شاه قاجار،حكومت مركزی ایران بسیار ضعیف بود وعملا" نفوذی در مناطق ایلیاتی  و نواحی مرزی نداشت.بخشی ازناحیه مرزی ایران و افغانستان  كه حوزه استحفاظی سردار جمعه خان بود از نا امن ترین این مناطق محسوب می شد.

     سردار جمعه خان با كمك نفرات تحت فرمانش كه بیشتر آنها از تیر ه های براهویی ممسنی بودند، به مدت 60 سال آرامش و امنیت را در منطقه وسیعی كه از زاهدان تا قائنات گسترده بود،برقرار نمود.در یكی از زد و خوردهای بین سردار جمعه خان و راهزنان  افغانی،هفتاد نفر از انان كشته شدند.

     سردار جمعه خان در آغاز كار فرماندهی واحد قره سواران را به عهده داشت.بعدها این واحدها به پاسگاه های امنیه و ژاندارمری تبدیل شدند.مركز فرماندهی پاسگاههای مرزی در سفیدابه مستقر بود.  با شكل گیری ارتش نوین ایران در زمان رضاشاه،سردار جمعه خان در ارتش به خدماتش ادامه داد.

     سردار نظر جان و رحیم خان از دیگر بزرگان براهویی بودند كه در عملیات مرزی و مبارزه با سارقین و راهزنان مسلح افغانی ، با سردار جمعه خان همكاری می كردند.

    به دلیل  تلا ش های بی وقفه سردار جمعه خان  در برقراری امنیت و سركوب مهاجمین افغانی،حكام سیستان و قائنات بارها از حكومت مركزی درخواست تشویق ایشان را نمودند. مدال شجاعت اهدایی  از طرف مظفر الدین شاه قاجار به او از قدیمی ترین نشان های افتخار دوران خدمت نظامی اش می باشد.در زمان احمد شاه و رضاشاه ،به دلیل شایستگی در انجام امور محوله بارها مورد  تشویق قرار گرفت.

     چندین ابلاغ تشویقی سردار جماخان بوسیله ارفع الممالك(1299 -1301 ) اولین حاكم دزداب،و جانشین او امیر معصوم خان خزیمه علم ملقب به حسام الدوله  امضاء شده است.

     روستای  دزداب در اولین سفر رضاشاه به سیستان و بلوچستان به زاهدان تغییر نام یافت وبه سرعت مراحل رشد و ترقی را طی كرد.بعد از گذشت  چندین سال زاهدان به عنوان مركز فرمانداری سیستان و بلوچستان انتخاب شد.

     استقرار حكومت رضاشاه باعث ایجاد تحولات عمیقی در منطقه گردید.برنامه خلع سلاح و اسكان عشایر و تغییر لباس منجر به بروز در گیری هایی در سیستان و بلوچستان گردید.اجرای دستورات دولت رضاشاه برای سردار جمعه خان كه خود سرپرستی براهوی های چادر نشین را بعهده داشت،كاری دشوار بود،كه توانست با اتخاذ تدابیر لازم به صورتی مناسب آنها را اجرا نماید.

    رحیم خان مالكی رییس پاسگاه لوتك ،و از بستگان سردار جمعه خان به دلیل مخالفت با طرح اسكان عشایر و از بین بردن سیاه چادرها ،و عدم اجرای دستور كشف حجاب و كوتاه كردن موی دختران از اجرای دستورات  سرهنگ مكری سرپیچی كرد.رحیم خان جهت جلوگیری از درگیری بین واحدهای نظامی خودی  و نیروهای اعزامی از مركز، به افغانستان رفت.پس از پادرمیانی سردار جمعه خان ودرخواست تعدیل برنامه ها ی دولت ،رحیم خان به ایران برگشت.

        در نظام جدید ارتش رضاشاه ،  سردار جمعه خان از نایب امنیه به ستوان دومی تغییر درجه داد و عناوین سرداری و خانی او طبق مقررات جدید حذف گردید.در سال 1317شمسی درجه ستوان یكمی ارتش را دریافت كرد.

      در سال 1318 عده ای از دشمنان او   با ارسال گزارشات مغرضانه،وی را متهم به حمایت از  قیام سردار جمعه خان اسماعیل زهی  بر علیه دولت نمودند.دادگاه ارتش مدت یكسال سردار جمعه خان را در تهران در بازداشت نگه داشت و به دلیل نبود دلایل مستند در سال 1319 وی را تبرئه كرد.

      گفتنی است سردار جمعه خان اسماعیل زهی رییس  طایفه بلوچ اسماعیل زهی ممسنی الاصل بود،كه  در جنگ جهانی اول با انگلیسی ها جنگید.در زمان رضاشاه با نیروهای دولتی درگیر شد و پس از شكست به شیرار تبعید گردید.پس از این واقعه طایفه  اسماعیل زهی ،به دستور دولت، شه بخش نامیده شد.

     در سال 1328 شمسی درجه سروانی سردار جمعه خان به او اعطا گردید و در سال 1335در سن 97 دسالگی  با درجه سرگردی از ارتش بازنشسته شد،و در سال 1348 پس از 110 سال عمر پربار درگذشت. سردار جمعه خان در مجموع 83 سال از عمرش را در زمان 6 پادشاه ایران ،در خدمت به میهن سپری كرد.

    سردار جمعه خان نه تنها سربازی فداكار و مرزداری میهن دوست بود،بلكه همواره به مشكلات مردم و مسائل  افراد طایفه براهویی رسیدگی می كرد.از كارهای ارزشمند او تشویق اهالی به فرستادن فرزندانشان به مدارس برای سوادآموزی و كسب علم بود .

    پس از مرگ سردار جمعه خان ،فرزند برومندش سردار رحمان خان كه خود از مامورین نظامی و از همرزمان پدرش بود، وظیفه خطیر رسیدگی به امور تیره های مختلف  براهویی را با كمك و مشورت  بزرگان سایر تیره ها انجام می داد. شادروان رحمان خان كه فردی مردم دار بود ،در سال 1363شمسی درگذشت. اکنون فرزندش سردارمحمد عمر خان بزرگ خاندان طایفه براهویی است.

  به گفته ونوشته دکتر ایرج افشارسیستانی

  عشایر براهویی در بیشتر نقاط بلوچستان، خاصه در زاهدان، خاش، ایرانشهر، سراوان و ... پراکنده اند. دکتر هنری فیلد، این قوم را ایرانی و آریایی دانسته است و تیره های مهم آن را به نام قنبرانی و منگال (مونگال) ذکر نموده است. 

  طایفه براهویی، در قدیم و تا اواخر دورۀ قاجاریه یکی از قدرتمندترین طوایف بلوچستان و سیستان بوده است. اوج قدرت آنان در زمان نادرشاه افشار بوده است که با تشکیل اتحادیه ای از قبایل مختلف، برای مدت زمانی حکومت عمده سیستان و بلوچستان را در دست گرفتند.   [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
  كاوش های باستان شناسی در ویرانه های تمدن ۷ هزار ساله تل بندو

  به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، كاوش های باستان شناسی تل بندو در شهرستان ممسنی پس از ۲ ماه فعالیت مستمر باستان شناختی پایان یافت.

  به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، كاوش های باستان شناسی تل بندو در شهرستان ممسنی پس از ۲ ماه فعالیت مستمر باستان شناختی پایان یافت.

  كاوش های تپه باستانی تل بندو از سوی گروه تخصصی باستان شناسی به سرپرستی دكتر سهیلا درویشی و با نظارت فضل الله خالویی از ۵ آبان ماه امسال آغاز شده و در جریان آن نتایج قابل توجهی به دست آمد.

  بر اساس نتایج به دست آمده از این كاوش ها، سرزمین فارس در حدود ۷ هزار سال پیش وارد مرحله جدیدی از فرهنگ و تمدن خود شده به طوری كه دامنه نفوذ آن تا تل بندو نیز گسترش یافته است. با این كه قدمت كهن ترین آثار فرهنگی به دست آمده از تل بندو به بیش از ۶ هزار سال قبل باز می گردد اما این تپه در حدود ۵ هزار و ۵۰۰ سال پیش برای استقرار دائم ساكنان قدیم آن انتخاب شده است و این دوره، همزمان با فرهنگ لپویی در جلگه مرودشت است. در این زمان، ساكنان تل بندو خانه های خود را با استفاده از چینی می ساختند و مردگان خود را نیز در حیاط خانه هایشان دفن می كردند. آنها به هنگام تدفین جسد را به شكل جنین می خواباندند و دست های او را در زیر چانه اش می گذاشتند، در زیر پایش قطعه سنگ بزرگی نهاده و كف پاهای او را روی این قطعه سنگ قرار می دادند. آنان به دنیای پس از مرگ اعتقاد داشتند از همین رو در كنار سر جسد، ظرفی پر از مواد غذایی می گذاشتند تا پس از زنده شدن در جهان دیگر از آن استفاده كند.

  نتایج كاوش ها نشان می دهد در حدود ۵ هزار سال پیش، ساكنان تل بندو وارد مرحله آغاز تاریخی شده اند و كشف ۲ قطعه مهر و تعدادی آثار مهر، نشانگر آشنایی این افراد با مالكیت خصوصی و مدیریت در فن تجارت در این مكان است. در آن زمان، اهالی تل بندو قیرطبیعی را از منطقه گچساران امروزی وارد می كردند و با استفاده از آن اشیا و ابزار سنگی می ساختند و به دیگر مناطق صادر می كردند. كشف تعداد زیادی سر دوك نخ ریسی و ابزار دباغی در كنار بیش از یازده عدد اجاق و ۲ قطعه سفال كه برروی آنها آثار بافت پارچه دیده شده است نشان می دهد ساكنان تل بندو با صنعت پارچه بافی نیز آشنا بوده اند و در كنار صادرات انواع تیغه های سنگی به بافت انواع پارچه نیز اشتغال داشته اند. در حدود ۳ هزار و ۵۰۰ سال قبل، تل بندو تحت تأثیر فرهنگ خوزستان قرار می گیرد و دوره عیلام میانه در این تپه بسیار باشكوه است.

  در آن زمان، تل بندو به روستایی مذهبی تبدیل می شود چرا كه كشف ساختاری منحصر به فرد شبیه نمایشگاه و همچنین تعدادی مجسمه نذری مشابه آنچه در هفت تپه خوزستان به دست آمده اهمیت مذهب عیلامیان را در این مكان تأیید می كند. براساس شواهد موجود، آتش سوزی وسیع و گسترده ای در حدود ۳ هزار سال پیش در سطح تل بندو به وقوع پیوسته و موجب متروكه شدن روستا شد و پس از آن این محل، مأوای كوچ نشینانی شد كه حتماً تا چندین دهه قبل نیز در سطح آن اتراق می كردند. كشف بیش از ۹ قبر در قسمت های مختلف لایه های متعلق به هزاره نخست پیش از میلاد مسیح نشان می دهد كوچ نشینان در حدود ۳ هزار سال پیش از این مكان به عنوان قبرستان استفاده می كردند. ساكنان تل بندو كه در این زمان افراد ثروتمندی نبودند به شدت تحت تأثیر فرهنگ شغا و تیموران در جلگه مرودشت قرار داشتند.

  بسیاری از پژوهشگران، فرهنگ شغا و تیموران را مرتبط با ورود اقوام جدیدی می دانند كه اموات خود را در قبرستان به خاك سپرده و به همراه وی اشیای زینتی اش را نیز دفن می كردند. این مهاجران جدید در سراسر استان فارس پراكنده شدند و این زمان مقارن با ورود اقوام آریایی به سرزمین فارس و تشكیل نخستین حكومت محلی پارسیان بود. با حمله ویرانگرانه آشور بانیپال به سرزمین عیلام و برچیده شدن حكومت آنها، اقوام مهاجر پارسی جایگزین عیلامیان شده و تحت تأثیر فرهنگ آنان، حكومت پارسی تشكیل دادند. بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ سال پیش با شكل گیری پادشاهی هخامنشی به سركردگی كوروش كبیر، اقوام كوچ نشینی كه به صورت موقت در تل بندو اتراق می كردند تحت تأثیر فرهنگ عیلام جدید، مسیر تاریخی خود را پیموده و وارد دوره هخامنشی شدند.

  شواهد به دست آمده در كاوش های اخیر نشان می دهد كه تل بندو در دوره های اشكانی، ساسانی واسلامی همچنان محل استقرار موقت اقوام كوچ نشین بوده تا این كه در سده اخیر روستای تل بندو با خانه های خشتی ساخته شده است. در حدود ۳۰ سال پیش، ساكنان تل بندو از این روستا نقل مكان كرده و در محل جدیدی، خانه هایی از گچ و سنگ در كنار جاده نورآباد ممسنی به گچساران بنا نهادند.

  هم اینك از روستای متروكه تل بندو چیزی جز انبوه ویرانه های خشتی و گلی نمایان نیست، مگر آنچه از دل خاك بیرون می آید تا به شكلی شایسته، بخش كوچكی از فرهنگ و تمدن این سرزمین كهنسال را آشكار سازد.  [ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
  .: Weblog Themes By WeblogSkin :.
  بدونيت وي وبلاگ

  لرم لر بیدنم سیم افتخاره
  محاله دس وش وردارم محاله
  لرُم لر غيرتي دارم خدايي
  كه فرهاد زمونم كم اياره
  ده چوبینه تو بس نی لر نوازیت
  عزیزل قصه ی لر موندگاره
  این سایت به عاشقان فرهنگ لر تقدیم می گردد . . .
  محمدرضا چوبینه
  www.Loori.ir
  بک لينک