کنید نـــورآبـــاد مـــمـــســـنـــی

نـــورآبـــاد مـــمـــســـنـــی
اولــــیــــن و برزگترین سایت جامع شهرستان های ممسنی و رستم 
سايت قوم لر
لينک همدرنگل


بازديد نماينده مردم ممسنی از ادارات شهرستان ممسني
نماینده مردم ممسني و رستم در مجلس شوراي اسلامي از ادارات اين شهرستان بازديد نمودند.

در سوم اردیبهشت ماه طی بازديد نماینده مردم ممسني كه از ادارات فرمانداري، منابع طبيعي و جهاد كشاورزي شهرستان ممسني انجام شد مشكلات اين اداره ها در راستاي انجام وظايف و خدمت رساني بهتر بررسي شد.
 
عبدالرضا مرادي در طي بازدید از این ادارات گفت: اين بازديد جهت بررسي مشكلات و رفع نيازها و كمبودهاي آنها انجام شده است.
 
وی افزود: با انجام اين بازديد ما از نقطه نظرات كارمندان اداره و مشكلات آنها از نزديك با خبر شديم و جهت رفع مشكلات آنها اطلاعات كافي و وافي را به دست آورديم و اميدواريم با تبادل نظر و ارزيابي و نظارت سازمانهاي مربوط جهت خدمت رساني بهتر به مردم و رفع مشكلات و نيازهاي آنها گامهای استوار و اساسي برداشته شود.
 
نماینده مردم ممسني ادامه داد: امسال به نام سال اصلاح الگوي مصرف ناميده شده است، اميدواريم كه با در نظر گرفتن بيانات مقام معظم رهبري بتوانيم در راستاي فرمايشات معظم له كارهاي لازم را انجام دهيم و بتوانيم موجبات رشد و شكوفايي شهرستان ممسني را فراهم كنيم.
 


[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]


بهره برداری از جاده چهار خطه در نورآباد ممسنی

با حضور وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات جاده چهار خطه نوراباد ممسنی به بابا میدان به بهره برداری رسید.

روز گذشته سلیمانی در مراسم بهره برداری از جاده چهار خطه نورآباد ممسنی گفت: این طرح به طول هشت كيلومتر مربع و با اعتبار سي و پنج ميليارد ريال ساخته شده است.
 


[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
من جوهر خودکاری را ( در سال اصلاح الگوه مصرف ) خالی کردم …!

دیروز نامه ای در یافت کردم که نوشته بود « شما به عنوان واحد نمونه سال اصلاح الگوی مصرف انتخاب شدید. » هیچ توضیح دیگری نداشت برای همین در جواب نامه ای نوشتم و پرسیدم که قضیه از چه قراره؟! بعد از 37 دقیقه ( سال اصلاح الگوه مصرف ) جواب نامه ام را دریافت کردم که نوشته بود شما با تمام کردن جوهر خودکار خود به عنوان واحد نمونه سال اصلاح الگوی مصرف انتخاب شدید ( بعد از چند رو فهمیدم که یکی از دوستان خودکار بدون جوهر منو به سازمان اصلاح الگوی مصرف ارسال کرده ) و در پابان سال اگر کسی نمونه اصلاح الگوی مصرف بهتری نداشت در نوروز 89 به سفر قم همراه با یک عدد تسبیح شرف یاب می شوید ( مقداری پول دستی همین الان برایتان ارسال می شود تا خوش باشید )تا حالا شده جوهر خودکاری رو تموم کنید ؟ من شخصا فقط یک دفعه موفق به چنین کار بزرگ و مهم شدم که باعث افتخار خودم و ایرانیان است ؟پس تا می توانید جوهر خودکارهایتان را تمام کنید و به دفتر مدرسه یا محل کار خود تحویل دهید ( مهلت ارسال آثار تا پایان اسفند 88 ) تا به سازمان اصلاح الگوی مصرف فرستاده شود . شاید شما هم موفق به چنین عیدی و افتخاری شدید!

پی نوشت : برای کسانی که درست مطلب رو نگرفتند ! منظور این است که افراد کمی از خودکارخود تا آخرین قطره جوهر خود استفاده می کنند یا گم می شود یامی شکند یا داداشتون کش می ره پس تمام کردن جوهر خودکار یک کار مفید و اصلاح الگوه مصرفی است !دیدم زشته در سال اصلاح الگوه مصرف چیزی در مورد اصلاح الگوی مصرف ننویسم شما هم می تونید نمونه از اصلاح الگوه مصرف رو معرفی کنید! راستش رو بخوای بلاخره نفهمیدم « اصلاح الگوه مصرف چیه? »[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
برگزاری مراسم " شبی با قرآن" در ممسنی
مراسم" شبی با قرآن" در سالن تربيت بدنی با حضور مدير آموزش و پرورش شهرستان ممسنی برگزار شد.

به نقل از روابط عمومی اداره آموزش و پرورش شهرستان ممسنی، بیست و هفتم فروردین ماه حیاتی در مراسم " شبی با قرآن" که در سالن تربيت بدني و با حضور سیزده منطقه ميهمان برگزار شد خواستار ارائه پیشنهاد از سوی میهمانان برای برنامه ریزی های منسجم تر در آینده شد.
 
در ادامه اله بخش گنجه اي فرماندار شهرستان ممسنی افزود: سالي كه نكوست از بهارش پيداست اميدواريم كه سال جديد سال مباركي براي مردم ممسني باشد.
 
فرماندار شهرستان ممسنی اظهار داشت: قرآن مجيد براي ساختن جامعه عاري از هر گونه اخلاق سوء نازل شده است. آن كسي كه اين توفيق را دارد و تمسك مي جويد به اين احكام الهي هم دنيا و هم آخرتش بيمه مي شود.
 
وی تصریح کرد: اگر در دوران دفاع مقدس شاهد آن همه زيبايي بوديم به خاطر وجود و حضور قرآن بود، لذا مي طلبد كه همه ما مسئولين و مردم دست به دست هم دهيم تا به اين كهكشان نوراني معرفت الهي روي آوريم زيرا كه به آن نياز داريم.
 
گنجه اي تاکید نمود: انسانها رسالتشان سنگين تر از سایر موجودات است است زيرا ميان همه موجوداتي كه به اذن پروردگار آفريده شده اند تنها انسانها كلام خدا را می خوانند و به آن عمل می کنند.
 
گفتنی است، در ادامه نعمت الله شهامت از شاعران پيشكسوت شهرستان ممسنی به خواندن اشعار خود پرداخت و همچنين ميلاد چوبينه از دانش آموزان ممتاز شهرستان به خواندن مقاله خود پرداخت.
 
از نكات بارز و مهم اين مراسم حضور مسعود سياح گرجي داراي رتبه اول مسابقات بين المللي كشور مالزي در سال 1380 بود.
 
در ادامه همچنین دكلمه زيبايي توسط روشندل هنرمند و دانش آموز ممتاز شهرستان خانم احمدي به اجرا درآمد.
 
شایان ذکر است، مراسم شبي با قرآن و مسابقات قرآن مرحله پنجگانه با همه تلاش و سعي مسئولين اداره آموزش و پرورش و مسئولان اداري و اجرايي شهرستان به پايان رسيد.
 


[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

یك مقام آگاه گفت: درگیری خشخاشكاران منطقه پهون با نیروهای بسیج نورآباد

درعصرروز گذشته منجر به كشته شدن جوان ۲۰ ساله‌ای در "كل بهمنی" شد.

 
 
وی كه خواست نامش فاش نشود اظهارداشت:نیروهای بسیج با همكاری سپاه نورآباد
 ممسنی برای عملیات امحای خشخاش به مناطق صعب‌العبور و كوهستانی كل بهمنی،
پشت كوه رستم ممسنی و روستاهای پهون اعزام شده بودند كه این حادثه به وقوع
 پیوست.
بر پایه این گزارش نیروهای بسیجی وقتی به منطقه كشت خشخاش رسیدند،تعدادی از خشخاشكاران در مزارع خود مشغول تیغ زدن چماق‌های خشخاش بودند وهنگامی كه
متوجه حضور نیروهای بسیج و امحا كننده درمنطقه ‌شدند با پرتاب سنگ به طرف آنان
مانع حضور نیروهای بسیجی در منطقه شدند.
درگیری خشخاشكاران با نیروهای بسیجی امحا كننده خشخاش تا ساعت ۱۶:۳۰ عصر
روز گذشته ادامه داشت كه در نتیجه یك نفر به نام "صیاد. الف" ۲۰ ساله براثراصابت
 گلوله به سر و كتف در دم جان سپرد.
مناطقی كه نیروهای بسیجی و مردم در آن درگیر هستند از مكان‌هایی است كه خبرنگار
 و عكاس فارس در یاسوج از این منطقه دیدن كرده بودند و در گزارش خبری به مكان‌
های آن اشاره كرده بودند.این مناطق كوهستانی صعب العبورهم مرزبا استان كهگیلویه
 و بویراحمد است.


[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
ردیف های مستقل بودجه برای طرح های عمرانی ممسنی فارس اختصاص یافت...
ردیف های مستقل بودجه برای طرح های عمرانی ممسنی فارس اختصاص یافت...
اعتبار طرح های عمرانی ممسنی پیش از این به صورت متفرقه بود که با پیگیری های مکرر، ردیف مستقل برای طرح های عمرانی این شهرستان اختصاص یافت. عبدالرضا مرادی در جلسه شورای اداری شهرستان ممسنی افزود: یکی از طرح های در حال اجرا درشهرستان ممسنی ساخت جاده میشان - گناوه است که با افزایش اعتبار ‪ ۷۰‬میلیارد ریال شروع به کار کرده است.
وی گفت: احداث جاده بابا میدان- کنارتخته -قائمیه که به صورت بزرگ راه می باشد با اعتبار حدود ‪ ۷۰‬میلیارد ریال آغارشده است.
مرادی ادامه داد: اعتبار ساخت جاده دالین- نورآباد که در سال گذشته ‪۲۰‬ میلیارد ریال بود به ‪ ۴۰‬میلیارد ریال افزایش یافته است.
عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: ساخت سد پارسیان با اعتبار ‪ ۵۰‬میلیارد ریال در بودجه ‪ ۸۸‬قرار گرفته است و بزودی مطالعات فاز دوم آن شروع خواهد شد.
مرادی افزود: این سد دارای ذخیره آب ‪ ۶۵۰‬میلیون متر مکعب است و ‪۱۵۰‬ مگاوات برق تولید خواهد کرد.
وی همچنین درباره دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: با توجه به سخنان مقام معظم رهبری حضور گسترده مردم در این انتخابات بسیار مهم است.
مرادی ادامه داد: هر کس که در این انتخابات پیروز شود باید در مسیر اهداف انقلاب اسلامی و راهکارهای تعیین شده توسط مقام معظم رهبری و مجلس شورای اسلامی حرکت کند.
نماینده شهرستان ممسنی و شهرستان ممسنی در مجلس شورای اسلامی گفت: مسوولان باید با برنامه ریزی مناسب، زمینه را برای حضور گسترده مردم در این دوره از انتخابات فراهم کنند.
امام جمعه نورآباد مرکز شهرستان ممسنی هم در این جلسه گفت: یکی از ویژگی های مدیران جمهوری اسلامی صادق بودن با مردم است پس باید این صداقت حفظ شود.
حجت الاسلام سید مجدالدین حسینی افزود: اگر مسوولی با مردم صداقت داشته باشد مردم از او جدا نخواهند شد.
الله بخش گنجه ای فرماندار شهرستان ممسنی در این جلسه گفت: دراواخر فروردین سال ‪ ۸۸‬مسابقه های پنج گانه قرآنی ‪ ۱۳  ممسنی استان فارس در شهرستان ممسنی برگزار می شود. 
ممسنی محروم  ممسنی به مرکزیت نورآباد در ‪ ۱۵۸‬کیلومتری غرب شیراز و شهرستان  تازه تاسیس رستم به مرکزیت مصیری در حدود ‪ ۱۸‬کیلومتری شمال نورآباد واقع شده است.
امیدواریم که این روند ادامه داشته باشد....


[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
نِیاز ممسنی آبادانی برای زیستن                     

ما هنوز زنده ایم لطفآ زندگی بیاورید؟؟؟

تعجب نداره اون علامت تعجب رو بردار بذار جلوی آبادانی

 

همانگونه که می دانیم امروزه همه دنیا سعی دارند تا شرایطی ایجاد کنند که جامعه شان مناسب زیستن باشد البته این زیستن میتواند متفاوت باشد زیرا زنده بودن را زیستن می نامند و شرایط عالی را نیز همین طور. اما شرایط نرمال زندگی این است که انسان بتواند از استعداد خویش بهره برد و حداقل امکانات را نیز برای بروز این استعداد در اختیار داشته و به فکر فراهم نمودن نیست ها و استفاده از بودها باشد. یکی از مشکلاتی که ما در شهرمان با آن مواجه هستیم این است که از بودها حداقل استفاده را می بریم و اندیشه برای جبران نیستها را نه در حد عمل بلکه در حد حرف و سخن یاد گرفته ایم. شاید ما قهرمان پرست شده ایم و به جای اینکه او را در بالا رفتن از کوه یاری کنیم قله کوه را در نظر گرفته و آنگاه دستی به سوی او دراز کرده خواهان اینیم تا ما را با هم همزمان و در یک محیط به قله برساند و چون این کار امکان پذیر نیست بعدها این قهرمان را به علت عدم رعایت شرایط پهلوانی مقصر میدانیم و جای تعجب اینجاست که هر یک از ما به جای پند گرفتن و اینکه همراه تحصیل کرده ها و مقام ها پا به پله ترقی بگذاریم باز کار گذشته را تکرار می کنیم. پس...
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
شايد ديگر نه وبا بگيريم و نه فلج اطفال و نه مالاريا و نه زباله هايمان را در کوچه و خيابان بريزيم.
شايد هيچ گاه ديگر برق نرود اما اين همه کافي نيست زيرا ديگر حيوانات هم مالاريا نمي گيرند.حمام هم هست.
مسواک oral-b, و دندان و ريمل آسان پرپشت مي کند مژه هايمان را.هزار سال پيش نيم متر ريش هزار سال بعد machtere وshaver صورت ها را براق مي کند.گاهي وقت ها لقمه هايي در گلويمان گير مي کند که اگر رو در روي رييس جمهور هم نشسته باشيم مجبوريم سرفه کنيم. گاهي وقت ها مي شود سرفه ها را با دندان گلو جويد سرفه ي من آنقدر بزرگ است که خدا مي داند و دلم. مي خواهم سرفه کنم رو در روي شما هر چند آنقدر هم جمع محترمي نيستند تنها کمي محترم تر از رييس جمهور ؟هشت سال است که سر درد دارم- ميگرن لذت بخش است زيرا وقتي 5 تا آرام بخش مي خوري نيم ساعت بعد آنقدر سر حالي که تا يک روز بعد ميگرن نمي گيري. اما سر درد لذت بخش است و دردسر لذت بخش تر؟ من عاشق دردسرم.دوست دارم يکي مرا شکنجه کند و بعد در جواب بگويد خلاف گفته مرا گفته است چه خلافي؟ من عاشق اين خلافم؟ پيشنهاد مي کنم خلاف کار باشيد.
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

 گاهی دلم برای خودم تنگ می شود..........         

نمی دانم نام گنجگون را تا حالا شنیده اید یا نه؟ اگر نشنیده باشید شاید فورا ذهن شما به طرف کلمه « گنج » برود و یا هم به سمت کلماتی با همین معنا و مفهوم. اما لازم است بدانید داستان گنجگون تراژدی غمناک و غمگینی است که آن را شرح می دهم .

گنجگون دشتی به وسعت تقریبا 20 تا 25 هکتار مربع است که بین چندین کوه در نزدیکی روستای برمک سفلی واقع شده است . البته هدفم از نوشتن این مطالب وصف جای تاریخ یا باستانی یا تفریحی نیست. این منطقه که زمین آن متعلق به اهالی روستای برمک سفلی است و گاها ( زمانی که بارندگی سالانه زیاد باشد ) توسط مالکان آن کشت می شود و در آن گندم و یا جو می کارند.

 صمد زارعی مدرس دانشگاه
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
بازگشت خاتمي بار ديگر روحيه نشاط را گسترش  داد...
سفر خاتمي به استان فارس و شهرستان ممسني آغاز مسير پرشکوه ديگري است
آخرين جزييات سفر خاتمي در شهرستان ممسني:
رييس ستاد استقبال رييس جمهور پيشين آخرين جزييات سفر خاتمي را اعلام کرد:
ايشان اعلام کرد که سيد محمد خاتمي ساعت 10:30صبح روز شنبه 1387/12/17 در فلکه آموزش و پرورش شهرستان ممسني مورد استقبال مردم خونگرم شهرستانهاي ممسني و رستم قرار خواهد گرفت و بعد از آن در مسجد جامع شهرستان ممسني سخنراني خواهد کرد
وبعد از آن در جمع پرشور مردم بوشهر قرار گرفت...
که متاسفانه بعد از ورود ايشان به شهرستان ممسني مانع سخنراني وي در مسجد اين شهر شدند و بعد از اجازه ندادن روبروي مسجد امام سجاد اين شهر در حضور صدها نفر از مردم ممسني اعلام کرد که در شان .... نيست که مسوولان .........مانع سخنراني من و ....شوند.وی در بخشی از سخنان خود گفت: «قوم لر از پایه‌های تاریخ است. نورآباد ممسنی به طایفه بزرگ و پرافتخار لر تعلق دارد و قوم لر یک رابطه بزرگ تاریخی با ایران دارد و با این‌که یک اجتماع بزرگ است با تحولاتی که در جوامع گوناگون اتفاق افتاده است، اما خصوصیات مردمی خود را حفظ کرده است.>>

خاتمی افزود: خصوصیت این قوم این است که در ساختن این کشور نقش مهمی داشته است، بدون این‌که خصوصیت قومی خود را رها کند. این قوم یکی از پایه‌های ایران در بحث اقوام است و اردات به دین و عشق به اهل بیت از خصوصیات بارز این قوم است.
در ضمن در اين سفر تعدادي از مقامات پيشين کشوري و استاني از جمله حجت الاسلام موسوي لاري و استاندار پيشين فارس و عده اي ديگر قرار داشتند...
و ايشان بعد از سخنراني کوتاه خود مسير مسجد تا فلکه آموزش و پرورش  در جمع پرشور و بي نظير مردم ممسني و رستم مورد استقبال قرار گرفت و راهي استان بوشهر شد...

خاتمی در ممسنیwww.loori.ir

برای دیدن عکس ها بر روی ادامه مطلب کلیک کنید:
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
نماينده مردم ممسني فارس در مجلس شوراي اسلامي گفت: طايفه گرايي بايد براي رفع محروميت ها و ايجاد توسعه در همه بخش ها، كنارگذاشته شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، عبدالرضا مرادي در بازديد از روستاهاي اين شهرستان افزود: طايفه گرايي تنها عقب ماندگي و محروميت را براي شهرستان ممسني درپي داشته و در طي اين سالها از اين وادي هيچگونه پيشرفتي حاصل نشده است.

وي افزود: در حالي كه اتحاد و همبستگي مردم با يكديگر مي تواند منجر به پيشبرد اهداف توسعه شود وافكار عمومي را براي رفع مشكلات و ايجاد امكانات بكار گيرد.

وي ادامه داد: در مجلس شوراي اسلامي،نمايندگان ازهرطيف و گروهي كه هستند اما در جهت رفع مشكلات مردم همسو و هماهنگ گام برمي دارند و ايده هاي سياسي در اين زمينه هيچگونه نقشي ندارد.

مرادي همچنين گفت: مهمترين مشكل اين شهرستان گازرساني به روستاهاست كه نيازبه تامين منابع مالي دارد و مسوولان استان فارس بايد در اين زمينه تلاش كنند.

امیدواریم این ......به مرحله عمل برسد...[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
آهنگها و ترانه‌هاي محلي ترانه‌هاي محلي و اشعاري که از احساس مردم سرچشمه گرفته سينه به سينه به ديگران انتقال يافته است که بعضي از اين اشعار حماسي و به سبک شاهنامه خوانده مي‌شود و بعضي به صورت ترانه‌هاي محلي وتعدادی هم به صورت غمناک که به اصطلاح محلی به شربه (sarba=شروه) موسوم است. 1-آهنگ و بلال ليلي (va balal layli) که توسط جمعي از بستگان داماد به صورت دسته جمعي در عروسي‌ها خوانده مي شود . اشعار اين ترانه به صورت زير مي باشد : کربون جونم‌هاي خيات برم هاي يا رتيه گردل.
« Korbune junOm hay xyat beram hay yar tiya gardel «br موايام جونم‌هاي سيلت کنم جونمهاي تو سيل وري گل.
«Mo iyam junom hay seilet konom hay yar junom hay to seile vari gel«br ديدمت جونم‌هاي ديگ دون پسين جونم‌هاي مابين دوبرمال.
«Didamet junom kam taqati hay mabeine dobor mal «br و تلاش جونم کم طاقتي‌هاي سيت ايزدم فال.
Va talas junom kam taqati hay sit izadam fal و بلال ليلي‌هاي بلال، بلال جونم هاي مه نه بلالي.
Va blala layli hay balal,balal, junom hay ma na balali? کرکرجونم‌هاي گفت خيافظ جونم‌هاي پاورکاب کرد .ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
چشمه گرمابي كم دماي ممسني در نزديكي شهر نورآباد قرار دارد. اين چشمه با گستره دمايي 25 تا 30 درجه سانتيگراد، در راستاي گسل عمقي قطر-كازرون، از همبري سازندهاي گدوان و داريان خارج مي شود. چشمه آبگرم ممسني با تيپ كلريد سديم داراي مقداري گاز سولفيد هيدروژن است. در فاصله سال هاي 1378-1361 به صورت تصادفي بارها در اين چشمه، خصوصيات فيزيكي و شيميايي اندازه گيري شده است. با بررسي تغييرات زماني ويژگي هايي فيزيكي و شيميايي اين چشمه و مطالعه تعدادي ديگر از چشمه هاي معمولي و آبگرم منطقه، سعي شده است تا يك مدل احتمالي براي سيستم زمين گرمايي ارائه گردد. تغييرات زماني ويژگي هايي فيزيكي و شيمايي نشان داده است كه آب چشمه بايد حاصل آميختگي آب سازندهاي آهكي با منشأ جوي و آب هاي زمين گرمايي باشد كه در راستاي گسل قطر-كارون به سمت خروجي چشمه حركت مي كند. آب هاي زمين گرمايي كه گاز سولفيد هيدروژن چشمه از آنها ناشي شده است، احتمالاً همان شوراب هاي ميدان هاي نفتي هستند كه در راستاي گسل عميق از سنگ مخزن نشت كرده اند.[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 هويت قومی لر از نان شب او واجب تر است:

اگر ما مردم لر هويت خود ر از دست بدهيم همه چيزمان را از دست داده ايم. فرق آدم با حيوانات در همين است كه حيوانات فقط به فكر پركردن شكم و توليد مثل هستند.

با ديدن كلمه لر كنجكاو شد و پرسيد منظور شما از لرنا چيست؟ جواب دادم از كلمه لر گرفته شده است. احساس كردم با بقيه مردم فرق دارد. بعدا متوجه شدم كه خدايار از دلسوخته ها و علاقمندان فرهنگ و ادبيات لري بختياري است و در اين راه كارهايي را هم انجام داده است و مشغول تدوين كتابي با موضوع ادبيات و اشعار شفاهي ايل بختياري است. به ياد سپهوند قهرمان  بوكس كشور افتادم كه براي امرار معاش به كارگري ساختمان مي پردازد و دغدغه اش پس از بازگشت از المپيك چين اين است كه صاحب كارش او را به علت غيبت يك ماهه ناشي از حضور در مسابقات جهاني اخراج كرده است.

حاج رمضان چوبینه مي گفت: اگر ما مردم لر هويت خود ر از دست بدهيم همه چيزمان را از دست داده ايم. فرق آدم با حيوانات در همين است كه حيوانات فقط به فكر پركردن شكم و توليد مثل هستند اما براي ما آدمها چيزهايي مثل هويت و فرهنگ و تاريخمان هست كه از نان شب هم واجب تر مي دانيم. هر ملت و قومي و شهري كه بيشتر بر روي فرهنگ و تاريخ و هويت شان كار كرده اند هم ازنظر مادي و هم از نظر معنوي ثرتمندتر از بقيه هستند. و ملتي كه هويت خود را از دست بدهد همه چيزش را ازدست داده اند.[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

در حدود پنجاه سال پیش در ایالات ممسنی مسئله ای به نام امنیت اجتماعی و احترام به حقوق انسانی در اثر نظام خان خانی وجود نداشت و هر منطقه و ایلی کوس خود سری و یاغیگری به صدا در میامد و اکثر مردم کوه نشین این ناحیه با توجه به شرایط جغرافیایی  خود فرهنگ شرارت را پیشه و غارت اموال , همدیگر و سرقت دارائی همسایگان شهری و روستایی پرداخته , اموال مردم را میربودند و از دیگران سلب ازادی مینمودند .

در این رابطه در هر دوره و گردونه ای که بگذریم سالمندان قبایل اشاراتی به محل کشته شدن این و ان در انجا مینمایندو میگویند فلان شخص در اینجا در فلان زمان کشته شده است که دلیل ان درگیری با دزدان بوده که بعد از کشته شدن اموال او به یغما رفت .

در بعضی از این جایگاها سنگ چینهایی نیز برافراشته اند که که نموداری از وقوع این وقایع است که در اصطلاح محلی به ان

<کل فلان کشته گفته می شود> گفته می شود.

فرهنگ شرارت را میتوان چنین تشریح و ارزیابی کرد:

1-      فرهنگ عشایری و ایلی که در اثر محدودیتهای نظام قومی و وابسگیهای ان خصوصا محیط تربیتی و شرارت افرینی به وجد می امده است

2-      فقر مالی و عدم ارتباط با شهر چه به هدف تربیت و فرهنگ و چه تامین نیازمندیهای زندگی از طریق معاملات.

3-      نظام خان خانی و تالیمات غلط ان بر روی جوانان و تحریک انان به شرارت و گمراهی.

 
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
بي نظمي در برنامه زمان بندي قطع برق مردم ممسنی را كلافه كرده است:
 بي نظمي در برنامه زمان بندي قطع برق
 مردم استان و شهرستان ممسنی را كلافه
 كرده به طوري كه قطع مكرر و روزانه
 چندين بار در روز مشكلاتي را براي 
مردم به وجودآورده است.
 
برخي شهروندان نورآبادی مي گويند: باتوجه به گرماي شديد هوا، قطع
 
 مكرربرق بر مشكلات مردم افزوده و باعث نارضايتي آنها شده است.
آنان گفتند: در حالي كه هر روز بر شدت گرماي هوا در اين شهر افزوده
مي شود، ميزان خاموشي ها در نقاط مختلف نيز افزايش مي يابد.
((به خصوص روستاها))
يك شهروند نورآبادی مي گويد: به طور متوسط روزانه سه تا چهار بار
 برق منطقه عالیوند قطع مي شود و به علت گرماي شديد هوا و نبود
 وسايل خنك كننده ، مشكلاتي براي خانواده ام ايجاد شده است.
این"شهروند نورآبادی " افزود: براساس برنامه زمان بندي قطع برق،
 بايد روزانه دو ساعت برق اين منطقه قطع شود، اين در حالي است
كه صبح، بعدازظهر و شب به مدت دو ساعت برق عالیوند((دربعضی روزها)) قطع مي باشد.
وي اظهارداشت: در صورتي كه مسوولان قبل از وقوع بحران نسبت
 به رفع مشكلات ناشي از آن پيش بيني لازم را انجام دهند، مردم متحمل
سختي هاي كمتري خواهند شد.
يك شهروند برمکی مي گويد: قطع مكرر برق درشبانه روز باعث شده
 كه بسياري از وسايل برقي دچار نوساناتي شده و همين امر خسارات
فراواني به خانواده ام وارد كرده است.
 بره ادامه مطلب:


ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
تنها ترین لر های ایران در صدا و سیما:
 

تنها ترین لر های ایران در صدا و سیما، لر های استان فارس هستند،چرا که این دسته از لر ها که در فارس ساکن هستند در حسرت شنیدن حتی یک ترانه لری (لری ممسنی) در صدا و سیمای استان فارس مانده اند.

صدا و سیمای استان فارس با چنین مدیریتی که دارد نمی دانم چرا طاقت شنیدن ترانه لری را ندارد، چرا تاکنون حتی یک ترانه لری از این شبکه پخش نشده؟

نمی دانم که آیا صدا و سیما که این همه می گویند در مورد برنامه هایش نظر سنجی از مردم انجام می دهد آیا تاکنون از لرهای استان فارس(لرهای ممسنی،سپیدان،کازرون،کامفیروز،شیرازو...)نظر سنجی انجام داده؟

نوراباد ممسنی پر باران ترین و سرسبز ترین منطقه استان فارس است، حال شما فقط چند روز بنشینید و برنامه های شبکه فارس را مشاهده کنید،شما خود خواهید دید که در مورد سر سبز ترین منطقه این استان حتی یک خبر ارائه نمی شود.

شما بیایید و در ایام عید نوروز برنامه های استان فارس را ملاحظه کنید ، تا ببینید که آیا خبری از این منطقه زیبا به زبان می آید؟

غریب ترین مردم در این استان مردم لر هستند.

ممسنی زیبا ترین شهرستان فارس است ولی در عین حال محروم ترین شهرستان این استان است و این هم به خاطر مدیرانی ""بسیار لایق"" هم در شهرستان و هم در استان است.[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
 

                                                                               

خشكسالي، كشت گندم ديم ممسني فارس را بي‌ثمر ساخت :

مسوول و كارشناس آب و خاک جهاد كشاورزي شهرستان ممسني فارس گفت:
خشكسالي بي‌سابقه گندم ديم ممسني فارس را با ‪ ۴/۶‬ميليارد ريال خسارت، بي ثمر ساخت.

مهندس علي چوبینه روز يكشنبه در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: سطح زير كشت گندم

 ديمي و آبي در اين شهرستان ‪ ۴۶/۶‬هزار هكتار است كه بر اثر خشكسالي ‪ ۶۲/۳‬ميليارد

 ريال خسارت به اين بخش وارد شده است.

وي افزود: سطح زير كشت كلزا در اين منطقه يك هزار و ‪ ۹۰۷‬هكتار است كه بدليل

كاهش آبياري ‪ ۳/۳‬ميليارد خسارت متحمل شده است.
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

"کریم‌خان" زمامدار مصلحی که خواندن و نوشتن نمی‌دانست:

                 

                                                      

 

"کریم خان زند و زمان او" نوشته پرویز رجبی به تازگی توسط نشر اختران منتشر شده است. مروری بر این کتاب در ذیل می آید.

 

به گزارش خبرنگار مهر، ویلیام فرانکلین که در زمان جعفر زند - پسر برادر کریم خان - به ایران آمد در سفرنامه خود می‌نویسد: «‌اگر به شاهی بتوان لقب کبیر داد، ‌آن شاه حتما کریم خان بود، به طوری که کارهای او امروز هم شاهد این مدعی است. پادشاهی که ایرانیان هنوز از او به نیکی یاد می‌کنند.»

برای دیدن ادامه بر روی ادامه مطلب کلیک کنید:
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

همایش کنکوریهای87-88 کانون فرهنگی آموزش در ممسنی برگزار شد...

این همایش با حضور دکتر رضوی پور رییس دانشگاه آزاد واحد شیراز و جمعی از اعضا شرکت کننده در برنامه های کانون قلم چی در سالن سپاه شهر نورآباد برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه که با آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید تعداد بسیاری از اولیا دانش آموزان نیز حضور داشتند. سپس آقای رضوی پور ضمن ارایه ی راهنمایی و مشاوره ی دانش آموزان به سوالات آنها نیز پاسخ  داد . در خاتمه ی این جلسه به نفرات برتری که توانسته بودند در آزمونهای کانون ترازهای بالایی کسب نمایند جوایزی اهدا گردید.

          

 

ادامه مطلب و عکسها را با زدن ادامه ی مطلب ببینید...

 
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
                                                     آیت الله خامنه ای در ممسنی
                                                 بسم الله الرّحمن الرّحيم
 
                                 الحمد لله ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام علي سيّدنا
                            و نبيّنا ابي القاسم المصطفي محمّد و علی  اله الأطيبين
                                    الأطهرين سيّما بقيّة الله في الأرضين.
 
 

براي من توفيق بزرگي است که توانستم در سفر به استان فارس، با شما مردم عزيز و باصفا و مؤمن و انقلابيِ ممسني ملاقات کنم. قبلاً براي من اين توفيق پيدا نشده بود و امروز خوشحالم که بحمدالله اين جمع پرشور برادران و خواهران اين شهر و اين منطقه‌ و شهرستان را در اين محل و در اين جمعيت متراکم ملاقات مي‌کنيم.

يقيناً اولين امتياز مردم عزيز ممسني همين است که با همه‌ي وجود و با همه‌ي دل، به انقلاب - که برخاسته‌ي از حقيقت اسلام بود - گرويدند. البته ريشه‌هاي ايمان و اعتقاد به اهل‌بيت و به خاندان پيامبر در مردم اين شهر و اين منطقه بسيار ريشه‌دار است. از گذشته همين جور بوده است. در دوران پيش از انقلاب و در دوران طاغوت، مرحوم آية‌الله شهيد مدني - که از شهداي بزرگوار محراب در سالهاي اول انقلاب هستند - مدتي را در اين شهر تبعيد بودند. مردم از اين سيد نوراني و بزرگوار با آغوش باز استقبال کردند. اين نشانه‌ي همان اعتقاد عميق و باور پاک و خالص به انقلاب و به خاندان پيغمبر و به امامت و ولايت است.

 
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]

 كدام ماندگار خواهد شد؟

ليدوما: نام چهارمين بناي بزرگ تاريخ دوره هخامنشي است كه در اسفند ۱۳۸۵بوسيله گروهي از كاوشگران ايراني ودانشگاه سيدني استراليا در استان فارس شهرستان ممسني،منطقه فهليان،روستاي سروان جنجان كشف شده است .

به گفته عليرضا عسكري سرپرست هيات كاوش ممسني اين بنا بعد از شوس ،پاسارگارد وتخت جمشيد(پارسه)چهارمين بناي تاريخي دوره هخامنشي است.

اين كاخ با پايه ستونهاي كشف شده به نقش گلهاي هشت پر (لوتوس) وشيارهاي بزرگ نخلي شكل مرينند.وجود چنين بناي با شكوهي بين شوش وتخت جمشيد –بی نظیر است...

 

                                


 
ديندي اي پست بوينيت
[ ] [ ] [ نگارنده : ممسنی و رستم ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
بدونيت وي وبلاگ

لرم لر بیدنم سیم افتخاره
محاله دس وش وردارم محاله
لرُم لر غيرتي دارم خدايي
كه فرهاد زمونم كم اياره
ده چوبینه تو بس نی لر نوازیت
عزیزل قصه ی لر موندگاره
این سایت به عاشقان فرهنگ لر تقدیم می گردد . . .
محمدرضا چوبینه
www.Loori.ir
بک لينک